Akademisyenlere yönelik soruşturmaların sayısı artıyor

Akademisyenlere yönelik soruşturmaların sayısı artıyor

Akademisyenlere yönelik soruşturmaların sayısı artıyor

Devlet şiddetini eleştirdikleri "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi nedeniyle tepkilerin hedefindeki akademisyenlere yönelik savcılık soruşturmaları birbirini takip ediyor. Dün Elazığ, Sivas, Samsun ve Bartın savcılıkların başlattığı soruşturmalara bugün de İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Kocaeli ve Düzce savcılıklarının başlattığı soruşturmalar eklendi. Yalova Üniversitesi Rektörlüğü de 3 araştırma görevlisi hakkında inceleme başlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doğu ve Güneydoğu'da yaşananlar nedeniyle devletin "katliam" ve "sürgünle" suçlandığı ve hak ihlallerine son vermeye çağrıldığı "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "müsvedde" diye hakarete varan sert sözlerle eleştirdiği akademisyenlere yönelik dün soruşturma dalgası başlamıştı. Başbakanın, hükümet üyelerinin ve bazı akademisyenler ile üniversite yönetimlerinin de tepki gösterdiği akademisyenlere açılan soruşturmalara bugün de yenileri eklendi.

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nden "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisi

İstanbul, Diyarbakır, Mardin, Kocaeli ve Düzce savcılıkları, illerinde bildiriye imza atan akademisyenler hakkında soruşturma başlattı. Düzce Savcılığı hakkında soruşturma başlattığı Yrd. Doç. Dr. L.A hakkında yakalama kararı da çıkarttı.

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine soruşturma dalgası

İSTANBUL
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da "Bu Suça Ortak Olmayacağız" dedikleri bildiriye imza atan akademisyenler hakkında resen soruşturma başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, akademisyenleri TCK'nın 301. maddesinde düzenlenen "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" ve TMK 7. maddesinde yer alan "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamaları yönünden soruşturuyor.
 
DİYARBAKIR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisini ihbar kabul ederek, imzası bulunan Dicle Üniversitesinde görevli akademisyenler hakkında soruşturma açtı. Soruşturmanın, Türk Ceza Kanunu'nun "Terör örgütü propagandası yapmak", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama" ve "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını alenen aşağılamak" suçları kapsamında başlatıldığı kaydedildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Barış için Akademisyenler insiyatifi"nden karşı hamle

MARDİN

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının da aynı bildiride imzası yer alan Mardin Artuklu Üniversitesinde (MAÜ) görevli akademisyenler hakkında soruşturma
başlattığı öğrenildi.

Düzce Üniversitesi o bildiriye imza atan doçenti görevden uzaklaştırdı!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KOCAELİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı da bildiriyi ihbar kabul ederek, imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesinde (KOÜ) görevli 19 akademisyen hakkında soruşturma başlattı.

Hükümet ve muhalefet arasında ''akademisyenler'' tartışması

DÜZCE

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı da bildiriyle ilgili haberlerin suç duyurusu kabul edildiğini açıklayarak, Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde görevli Yrd. Doç. Dr. L.A hakkında soruşturma başlattı. Savcılık akademisyen L.A. hakkında yakalama kararı da çıkarttı. Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, yaptığı yazılı açıklamada şunlara yer verdi:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Başlatılan soruşturma kapsamında bildiriye imza atan bin 128 akademisyen içerisinde yer alan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde görevli Yrd. Doç. Dr. L.A'nın, 3713 sayılı Terörle Mücadale Kanunun 6/2. maddesinde düzenlenen, 'Terör örgütlerinin, cebir şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını yayınlamak', 7/2. maddesinde düzenlenen 'Terör örgütü propagandası yapmak', TCK'nın 216/1 maddesinde düzenlenen 'Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimin aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 301. maddesinde düzenlenen 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçlarından 14 Ocak 2016 tarihinde hakkında gözaltı kararı verildiği, şüphelinin adresinde bulunamaması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkartıldığı, soruşturmanın derdest olduğu, safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YALOVA

Öte yandan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu, bildiriye imza attığı için araştırma görevlileri Hande Gülen, Selda Altınok ve Dr. Onur Yıldız hakkında inceleme başlattı. Yazılı açıklama yapan Eruslu, savcılığın araştırma görevlileri hakkında soruşturma başlatıp, suç duyurusunda bulunması halinde kendi bünyelerinde de soruşturma açacaklarını ifade ederek, "Şu an için olay sadece inceleme boyutunda" dedi.

GEBZE

Gediz Üniversitesi, bir grup akademisyenin yayımladığı bildiride imzası bulunan üniversite personeli hakkında idari soruşturması başlattı. Gediz Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Barış İçin
Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla yayımlanan bildiriye imza atan üniversite personeli hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 13 Ocak tarihli yazısına istinaden idari soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, soruşturma sonucuna göre gerekli işlemlerin yapılacağı kaydedildi.

ZONGULDAK

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunan öğretim üyesi hakkında soruşturma açtı. Alınan bilgiye göre, BEÜ yönetimi 11 Ocak Pazartesi internet ortamında yayımlanan bildiride imzası bulunduğu belirlenen öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ö.Ö. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Öğretim üyesi hakkında ceza ve disiplin soruşturmasının yürütüldüğü, konunun hassasiyetle takip edildiği öğrenildi.