Akademisyenlerin Üniversitedeki odalarının kapısına çarpı kondu, tehdit mesajı bırakıldı

Akademisyenlerin Üniversitedeki odalarının kapısına çarpı kondu, tehdit mesajı bırakıldı

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiri nedeniyle hedef tahtasına oturan ve Sedat Peker tarafından da "Oluk oluk kanlarınızı akıtıp, duş alacağız" diye tehdit edilen akademisyenlerden ikisinin üniversitedeki kapısına işaret konularak, "Üniversitemizde istemiyoruz'' diye yazı asıldı.

Gazi Üniversitesi'nde iki öğretim üyesinin kapısı çarpı ile işaretlenerek, “PKK'ya destek veren Betül Yarar'ı üniversitemizde istemiyoruz”, “PKK'ya destek veren Kemal İnal'ı üniversitemizde istemiyoruz” yazıları asıldı. Tehdit mesajında ise, “Gazi İletişim Ülkücüleri” imzası bulunuyor.

İki akademisyen, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imzalarını koymuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "aydın müsveddeleri" diye bildiride imzaları bulunanları hedef almasının ardından tepkilerin odağına oturan akademisyenler hakkında savcılıklar soruşturmalar açmaya başlamıştı. Mafya lideri Sedat Peker'in de "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız" diye tehdit etmişti.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde çalışan Doç. Dr. Kemal İnal ve Doç. Dr. Betül Yarar'ın yan yana bulunan odalarının kapısına bu sabah işaret konularak, yazı asıldı. Yaşanan görüntüler filmlerle hafızaya getirilen Nazi dönemi Almanyası uygulamalarını hatırlattı.

BirGün gazetesinden Serbay Mansuroğlu'na konuşan Doç. Dr. Kemal İnal, güvenlik kaygısıyla 4-5 gündür üniversiteye gidemediğini söyledi. Kemal İnal, "Maalesef hedef durumundayız. Sabah saatlerinde odamın kapısına çarpı işareti ve tehdit mesajı bırakıldığını öğrendim. Daha sonra polis gelip bizi sormuş. 4-5 gündür güvenlik kaygısı nedeniyle üniversiteye gidemiyorum. Rektör ve dekanla görüşüp son gelişmeleri de konuşamadık" dedi.

Öte yandan üniversiteye gelen polisin Yarar ve İnan'ın nerede olduğunu sorduğu öğrenildi. Özel güvenlik görevlilerinin okulda olmadıklarını söylemesi üzerine polisler okuldan ayrıldı.

Doç. Dr. Kemal İnal'ın kitaplarının yayımlandığı Ayrıntı Yayınları'nın yayın kurulu da bir açıklama yaparak, şunları ifade etti: "Barış talep eden akademisyenler hakkında 'terör örgütü propagandası'ndan soruşturmalar ve gözaltılar devam ederken, 'Barış İçin Akademisyenler' metnine imza koyan akademisyenlerden yazarımız, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Görevlilerinden Doç. Dr. Kemal İnal fakültedeki odasının kapısına ülkücüler tarafından ''PKK'ya destek veren Kemal İnal'ı üniversitemizde istemiyoruz yazısı ile işaretlenmek suretiyle hedef gösterildi ve tehdit edildi. Sabah saatlerinde sivil polislerin İletişim Fakültesi'ne gelerek Doç. Dr. İnan'ın nerede olduğunu sorduğu öğrenildi. Özel güvenlik görevlilerinin okulda olmadıklarını söylemesi üzerine polisler okuldan ayrıldı."

Akademisyenler Marmara Üniversitesi'nde de ülkücülerin hedefinde

Öte yandan Marmara Üniversitesi'ndeki akademisyenlerin listesi de "Marmara Üniversitesi Ülkücüleri" adlı grup tarafından sosyal medya hesaplarından hakaret dolu mesajlarla paylaşıldı. "Bu suça ortak olmayacağız' deyip kundaktaki bebekleri öldüren, kahpe terör örgütünün her suçuna ortak olan, sözde hoca özde hain olan Marmara Üniversitesi akademisyenleri aşağıdaki gibidir" denilerek, fakülte fakülte öğretim üyelerinin isimleri paylaşıldı.

Nezir Akyeşilmen'e: "Selçuk'u sana dar edeceğiz"

Selçuk Üniversitesi'nde Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen'in odasının kapısına da Selçuk Üniversitesi Ülkücüleri, "Selçuk'u sana dar edeceğiz" yazısı astı.

Kırıkkale

Kırıkkale Üniversitesi'nde, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza atan bir akademisyenin kapısına, "PKK'ya destek veren F.Ö.'yü üniversitemizde istemiyoruz" yazılı kağıt asıldı. Yazı, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşımlar ve beğeniler arasında hızla yayılmaya başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS