Akciğerine fıstık kabuğu kaçtı

Akciğerine fıstık kabuğu kaçtı

Ağrı'da yaşayan Arağman ailesinin 2 yaşındaki çocukları Muhammed Armağan'ın ciğerine kaçan fıstık kabuğu, Iğdır Devlet Hastanesi’nde yapılan operasyonla çıkarıldı.

Fıstık yerken kabuğu nefes borusuna oradan da akciğerine giden 2 yaşındaki Muhammed Armağan Iğdır Devlet Hastanesi’nde yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.


Ağrı’da yaşayan Arağman ailesi, "Evde kuruyemiş yerken aniden öksürük ve morarma başladı. Acilen Ağrı Devlet hastanesine götürdük.  Ağrı Devlet Hastanesinde çıkarma imkanı olmayınca diğer iller arandı. Sonra bizi Iğdır’a sevk ettiler. Yapılan tetkiklerinden sonra oğlumun sağ akciğerinde kabuk tespit edildi.  Acilen bizi ameliyata alan doktor başarılı bir ameliyatla çocuğumuzun akciğerindeki kabuğu çıkardı. Doktorumuzdan Allah razı olsun oğlumuzun hayatını kurtardı" dedilerÇocukların yemek yerken ya da oyun oynarken nefes borularına kaçan yiyecek ve cisimlerin parmakla çıkarılmaya çalışılmasının ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Muhammet Ali Beyoğlu, "Çocuklarda kuru yemişten, küçük parçalı oyuncaklara, yemekteki kemik parçasından şekere kadar küçük cisimlerden birinin nefes borusu ya da akciğere kaçması, ölümle ya da tedavide gecikmeye bağlı kronik akciğer sorunlarıyla sonuçlanabiliyor. Yabancı cismin hava yollarına kaçmasının ardından çocukta nefes kesilmesi, morarma gibi hava yollarının tamamen tıkandığını düşündüren bulguların olması halinde ise ilk yardımda özel manevralar yapılmalı. Bu manevralar bir yaşından büyük çocuklar için yapılmalı. Bir yaşından küçük çocuklar için ise göğüs ve sırta arka arkaya yapılan vuruşlar şeklinde uygulanmalıdır. Yabancı cisim ameliyat gerektirmeden 'bronkoskop' diye isimlendirilen ışıklı kamera sistemiyle hava yolundan çıkartılabilir. Hastanemizde bu donanımlar mevcuttur. Yabancı cisim yutan çocuğun derhal hastaneye götürülmesi gerekir’’ diye konuştu


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS