Son Dakika

Akdeniz'de batan mülteci teknesinden bir bebeğin cansız bedenine ulaşıldı

A A

31.05.2016 - 15:23 Son Güncelleme:

Geçtiğimiz hafta Libya açıklarında batan mülteci teknesine müdahale eden kurumlardan biri Sea-Watch yardım derneğiydi. Dernek, görevlilerinden birinin kucağında ölü bebek tuttuğunu gösteren bir fotoğraf yayınladı. Amaç, Avrupa Birliği liderlerine ''daha iyi politikalar izlemelisiniz'' mesajı vermek.

Akdeniz'de batan mülteci teknesinden bir bebeğin cansız bedenine ulaşıldı

Mültecilerin bindiği tahta bot alabora oldu. Bottaki 45 kişi yaşamını yitirdi ve 135 kişi de aynı kazadan kurtulmayı başardı. 1 yaşından daha küçük olduğu belirlenen mülteci bebek cuma günü ekipler tarafından denizden çıkarıldı. 

Kaza sonrası yaşamını yitiren bebeğin fotoğrafı, Libya ve İtalya arasındaki sularda görev yapan Alman insani organizasyonu "Sea-watch" ekibi tarafından dağıtıldı. İsminin Martin olduğu ifade edilen kurtarma ekibi görevlisi ise fotoğrafa konu olan anlarda yaşananları şöyle anlattı:

"Bebeği gördüğümde onu hemen kollarından tuttum ve kendime doğru çektim. Belki hala yaşıyordur diye onu dikkatlice kollarımın arasına aldım. Küçük parmaklarını havaya doğru uzatmıştı, güneş gökyüzünde parlıyordu, gözleri hareketsizdi." 3 çocuk babası olan kurtarma ekibi görevlisi, "Bu aklın alamayacağı kadar dayanılmaz olan, yürek yakan anda kendimi rahatlatmak ve olayı özümseyebilmek için şarkı söylemeye başladım. Sadece 6 saat önce bu çocuk yaşıyordu."

Aylan Kurdi ölümsüzleştirildi

Aylan bebek davasında karar verildi

Aylan Kurdi davasında babasını suçladılar

Yardım derneği, bu fotoğrafı, AB liderlerinin ilgisini çekmek ve liderleri daha verimli politikalar izlemeleri için teşvik etmek amacıyla yayınladığını açıkladı. 
Açıklamasında, ''Böyle fotoğraflar görmek istemiyorsanız, bu fotoğrafların ortaya çıkmasına engel olun'' ifadeleri kullanıldı. 

Fotoğraftaki bebek, cuma günü Libya açıklarında batan mülteci teknesindeki 350 kişiden biriydi. Ancak kimliği hakkında açıklama yapılmadı.

Bebeğin ailesinin hayatta olup olmadığı henüz belirlenebilmiş değil.

Mülteci bebeğin bu görüntüsü cansız bedeni Türkiye sahilinde vuran 3 yaşındaki Aylan bebeği hatırlattı.