Akdeniz'de göçmen faciası

Akdeniz'de göçmen faciası

İngiliz Daily Mail gazetesi, Somali, Etiyopya ve Eritre'den kaçarak İtalya'ya ulaşmak isteyen 400'ü göçmeni taşıyan teknelerin alabora olduğunu yazdı.

Somali medyası, kurtarma ekiplerinin sadece 29 yolcuya ulaştığını yazıyor.


BBC Arapça'ya konuşan Somali'nin Mısır Büyükelçisi, 400'ü aşkın göçmenin boğularak öldüğünü tahmin ettiklerini söyledi.


Teknelerin İtalya'ya gitmek üzere Mısır'dan denize açıldığı belirtiliyor.


BBC Arapça'da yer alan haberde, göçmenlerin dört eski tekneyle denize açıldığı ifade edildi.


Somalice konuşan bazı kullanıcıların, hayatını kaybeden göçmenlerin isimlerinin yazılı olduğu listeyi sosyal medyaya yüklediği belirtiliyor.


Dün gece BBC Arapça'nın ortaya attığı bu iddia, maalesef, öğle saatlerinde İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından doğrulandı. İtalyan Cumhurbaşkanı, “Akdeniz'deki faciada birkaç yüz kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini” söyledi.Dün 8 cesede ulaşıldı


Öte yandan, AFP haber ajansı, dün Libya açıklarında yarı batmış haldeki bir lastik bottan 108 göçmenin kurtarıldığını, sekiz kişinin ise cansız bedenine ulaşıldığını yazdı.


Reuters'ın haberine göre; Sahil Güvenlik Sözcüsü, SOS Mediterranee adlı Fransız insanı yarım kuruluşuna ait ‘Aquarius’ adlı özel kurtarma teknesinin cesetlere ulaştığını söyledi. Kurtarılanlar arasında ise beş kadının bulunduğunu açıkladı.


Kurtarılan göçmenler ile cesetler, İtalya'nın Lampedusa adasına götürüldü. Öte yandan, ayrıca dün Lampedusa açıklarında 33 göçmen daha kurtarıldı.


AFP'nin haberinde, bir göçmenin 'Aquarius' teknesindeki mürettebata verdiği bilgiler yer aldı. Buna göre; söz konusu göçmen, teknenin en az 135 kişiyle Libya'nın Sabratha limanından deniz açıldı.


Hayatta kalan göçmenlerin 11 farklı Afrika ülkesinden olduğu belirtildi.


18'inci yüzyılın köle tüccarları gibi


Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Akdeniz, göçmenler için adeta mezarlığa dönüşmüştü. 19 Nisan'da, Libya açıklarında bir göçmen teknesi batmış, 700'ü aşkın insan hayatını kaybetmişti.


Bu faciadan yaklaşık bir hafta önce de Akdeniz'de batan teknede, 400 kişi can vermişti.


19 Nisan'daki facianın ardından İtalya Başbakanı Matteo Renzi, bir açıklama yapmış, Akdeniz’deki insan kaçakçılarını 18’inci yüzyıldaki köle tüccarlarına benzetmişti.


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards ise ölen sayısının 800’den fazla olmasıyla ilgili, “Bu rakam, kazayı Akdeniz’deki en büyük ölümlü olay yaptı” demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS