Akdoğan: ''Demirtaş'ın bir proje olduğunu düşünüyorum''

Akdoğan: ''Demirtaş'ın bir proje olduğunu düşünüyorum''

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, İhlas Haber Ajansı (İHA) ve TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sunduğu "Neler Oluyor?" programına konuk oldu. Programda gündeme ilişkin soruları cevaplayan Akdoğan, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın HDP'nin Adana ve Mersin teşkilatlarına dönük, AK Parti'nin seçim ortamını provoke ettiğini savunarak, "AKP saldırılarına cevap vermiyoruz, vermeyeceğiz" yönündeki açıklamalarına sert tepki gösterdi.

"AK Parti'nin bugüne kadar şiddetle işi olmuş mu yani şiddetten, terörden hiç medet umuş mu? Baskıdan, tehditten, bu tür provokatif hadiselerden medet ummuş mu?" diyen Akdoğan, "Şiddetten beslenen, siyaseti şiddetle karıştıran bir yapı var, o da HDP. Zaten bir terör örgütü var, elinde silah var, 44 insan hayatını kaybetmiş. Senin bununla bir ilişkin var, insan utanır bunu derken. Bir terör örgütüsün sen, oradan utanmadan konuşuyorsun. Bir sürü insanı öldürmüşsün, siyasi bir uzantın var, onu vesayet altına almışsın ve buradan ahkam kesiyorsun. Bir mağduriyet üretme çabasıdır bu" dedi.


Saldırılara ilişkin bir takım açıklamalar yapıldığını, kendisinin de olayı duyar duymaz kınadığını ve "geçmiş olsun" mesajı yayınladığını hatırlatan Akdoğan, şunları söyledi: "Son derece nezaketsiz bir şekilde, küstahça buna cevap verildi. Bu siyasi terbiye noksanlığıdır. Yani bu tür saldırılar olduğunda siyasi partiler birbirlerine 'geçmiş olsun' derler, bu şekilde cevap vermezler. Bu demokratik kültürden ne kadar nasibini alamadıklarının da bir göstergesidir. Biz dedik ki 'Bu olayı kınıyoruz ve herhangi bir partiye yapılmış saldırı, bütün siyaset kurumuna ve demokrasiye yapılmış bir saldırıdır. Biz bunu böyle görüyoruz.


Devlet de bunun üzerine bütün kurumlarıyla gider ve gerekeni yapar. Bugüne kadar da yapmıştır.' Bunun üzerine boş konuşmalar, boş laflar, başkalarını suçlama, fatura kesmeye çalışma, bu çok ucuz siyaset tarzı. Kandil, HDP hep bir ağızdan konuşuyorlar. 'Ben terör örgütüyüm, ben de partiyim. Aynı şeyleri konuşmayalım, başka şeyleri konuşmayalım' gibi bir dertleri de yok. O kadar sıkı fıkı, o kadar organik bir ilişkileri var ki bir o konuşuyor, bir o konuşuyor. Bunu da milletimizin görmesi lazım. Ortada tamamen terör örgütüne angaje olmuş, onun emir komutası altında bir siyasi yapı var. Bunu da iyi görmemiz gerekiyor. Kim Türkiye'ye silah sokuyor, kim bomba sokuyor, kim bu tür malzemeler sokuyor?"


"Tek tek insanları fişliyorlar, tehdit ediyorlar, şantaj yapıyorlar"


PKK'nın HDP'nın 7 Haziran seçimlerine yönelik yürüttüğü kampanyanın bir parçası olduğunun altını çizen Akdoğan, "Tek tek evler, kapılar çalınıyor. Sanmayın ki vatandaşa gidip hatırını soruyorlar. Tek tek insanları fişliyorlar, tehdit ediyorlar, şantaj yapıyorlar. Örgüt marifetiyle yürütülen bir kampanya var, onun baskı ve tehdidiyle. Bu büyükşehirlerde de zaman zaman ortaya çıkabiliyor" diye konuştu.


Akdoğan: ''Ak Parti varsa çözüm süreci var'' - CNN TÜRK


Akdoğan, devletin seçim güvenliğine yönelik her türlü tedbiri aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Şunu da gözardı edemeyiz, 'örgütün baskısı, tehdidi, şantajı tamamen sıfırlandı' diyemeyiz. Bu olduğu zaman diğer partilerin kampanya yapması zorlaşıyor. Otobüsler taşlanıyor, insanlar tehdit ediliyor. Başbakanımız bir yere mitinge gidiyor, yol başlarında birileri, insanlar gitmesin diye uğraşıyor. Bu bir kere aldıkları oya şaibe karıştırır. Onlar bu tür bir baskı ve tehdidi tek tek kapı kapı gezerek yapmasalar bile elinde silah olan bir terör örgütü var. Senin arkanda o duruyor. Bu başlı başına bir tehdittir, siyaseti terörize eden bir durumdur. Bundan dolayı HDP çıkıp da 'Ben şu kadar oy aldım' diye hava atamaz.


Senin arkanda bir terör örgütü, elinde silah olan bir adam var. Şunu vatandaşlarımızın çok iyi görmesi, Kürt kardeşlerimizin çok iyi anlaması lazım. Milletimiz birilerine oy veriyor, kim onlar? Kağıt üzerinde aday gösterilen birileri. Ama asıl aktör onlar değil, onların arkasında başkaları var, o başkalarının dediği oluyor. Milletimiz bir belediye başkanı seçiyor, oradaki örgüt komiseri, kimse belediyede belki bir temizlik işçisi gidiyor belediye başkanına fırça atıyor, talimat veriyor. Yani örgütün yönetimi var. Bu yüzden HDP'ye verilmiş oy demokrasiye güç vermek anlamına gelmiyor. Vatandaşlarımız da o kişileri seçmiş olmuyorlar. Neticede Kandil'in emir komutası altında bir takım aktörler. Siz o aktörlere oy verdiğiniz zaman arkadaki yapıya güç vermiş oluyorsunuz. Bu yüzden ortada bir tehdit durumu vardır. Örgütün elinde silah olması, varlığını devam ettiriyor olması başlı başına bir tehdittir. Bıraksın bakayım terör örgütü silahı, etin ne budun ne görelim. Ne kadar oy alıyorsun, insanlar sana ne kadar oy verecek?"


"HDP'nin kendini paralel yapıya kullandırtması büyük sorun"


"Kandil HDP'ye barajı aştırmaya mı çalışıyor?" sorusuna Akdoğan, "HDP'nin iş tuttuğu vesayetçi odaklar seçimi kazanmayı değil, AK Parti'nin seçimi kaybetmesini amaçlayan bir proje uyguluyor. Diyorlar ki 'Bunlar zaten barajı geçmezse ortalık karışır, geçerse AK Parti'yi bir şekilde engellemiş oluruz. Her halükarda AK Parti seçimi kaybeder.' Böyle bir yaklaşım var" yanıtını verdi.
Normal şartlarda yan yana gelemeyecek olan CHP ile MHP'nin yerel seçimlerde, daha sonra cumhurbaşkanlığı seçiminde 14 partinin bir araya gelerek işbirliği yaptıklarını hatırlatan Akdoğan, şöyle devam etti:


"Şimdi HDP'yi de o koalisyona kattılar. Çok ciddi bir oy kaymaları, işbirliği, ittifak var. Bu yapı şu anda HDP'nin barajı geçmesine bütün ümidini bağlamış durumda. Geçmesi halinde AK Parti'yi bir şekilde engelleriz. Peki AK Parti'yi engelledin, kim bu çözüm sürecini yapacak? MHP mi yapacak, ulusalcı CHP mi yapacak? HDP tek başına böyle bir şey yapabilir mi? Bu proje çözüm sürecini sabote eden bir projedir. AK Parti'ye bir şekilde zarar veren, hükümetten düşmesini sağlayan bir yaklaşım, proje öncelikle çözüm sürecine, yeni aayasaya karşı bir projedir. En temelinde güven ve istikrarı sabote etmeye dönük bir projedir. Bunu HDP normalde anlayabilecek bir kapasiteye sahip olması lazım.


İş tuttuğu adamlar çözüm sürecinin düşmanları. Çözüm sürecine destek vermeyenlere, darbeci, vesayetçi odaklara, paralel yapıya kendilerini kullandırtmaları büyük sorun. Bugüne kadar çözüm sürecinde her türlü sabotajı yapan, onların şikayet ettikleri ne varsa KCK tutuklamalarındaki fotoğraflara kadar çözüm sürecinin düşmanı olan paralel yapıyla şu anda işbirliği içinde olmaları başlı başına zaten bir ilkesizliktir. Böyle baktığımızda bir şekilde mecbur kaldı, parti olarak girdi, kendini kullandırtıyor ama bunun sonucu Türkiye'ye de kaybettirecek, çözüm sürecine de zarar verecek bir tablodur. Bunun çok açık net görülmesi lazım. Bu noktada ben Selahattin Demirtaş'ın bir proje olduğunu düşünüyorum, parti olarak HDP'nin sokulmasını AK Parti'ye karşı bir proje olduğunu düşünüyorum."


Akdoğan Demirtaş'a sordu: ''Sende utanma var ...


"HDP'nin siyasi projesi demokratik özerklik"


AK Parti'nin 2005 yılında attığı adımlara kadar ortada "red, inkar, asimilasyon politikası" olduğuna dikkat çeken Akdoğan, "Kürt meselesinde 100 başlık varsa bunun 95'ini AK Parti yaptı. Bunların hepsini AK Parti yaparken HDP ne yaptı? Hangi birine destek oldu? Hiçbirine destek olmadı, engel oldu, değersizleştirmeye çalıştı. İnkar edemediklerini de 'biz mücadele ediyoruz da bunlar oluyor'. Yahu siz mücadele ettiğiniz için bunlar olmuyor. Siz bu yanlış şeyleri yapmasaydınız belki bu süreçler daha hızlı olacaktı" dedi.


Akdoğan, terörün adımlarının AK Parti'nin attığı adımlara zemin hazırlamadığını, aksine daha da zorlaştırdığını belirtti. HDP'nin siyasi paradigmasının sorunlu olduğunun altını çizen Akdoğan, "Bugün nedir HDP'nin siyasi projesi? Demokratik özerklik. Demokratik özerklik PKK'nın siyasi projesidir. Başına demokratik özerklik koyarak hoş göstermeye çalışıyorlar. Özerklikten kasıt da kantonlaşma. Kobani'de yaptıkları gibi Şengal'de yapmaya çalıştıkları gibi kantonlaşma. 'Burayı bize verin öbür taraflara da ortak olalım.' Yok böyle bir yağma. Buna ne devlet ne millet izin verir. Böyle bir şey olamaz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS