AKP bayrağı yeniden Erdoğan’da

AKP bayrağı yeniden Erdoğan’da

AKP 2'nci Olağanüstü Kongresi’ni özetlemek gerekirse tablo şöyle: Davutoğlu’nun Erdoğan’dan devraldığı bayrağı, Yıldırım yeniden Erdoğan’a devretti… CNN TÜRK muhabiri Göksel Göksu, izlenimlerini cnnturk.com için yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kongreye gelmedi ama hep oradaydı; fiziken orada olmasa da varlığı salonun her köşesindeydi.

Salona girişte de, partilileri selamlarken ve konuşmasını yaparken de Binali Yıldırım’ı bir an olsun yalnız bırakmadı.

Desteğini kah miting meydanlarında aşina olunan Recep Tayyip Erdoğan şarkısıyla verdi kah görsel efektlerle…

Öyle ki! Divan başkanı sıfatıyla Bekir Bozdağ, Erdoğan’ın mesajını okurken, salondaki herkes sanki Cumhurbaşkanı salona gelmiş de orada konuşuyormuş gibi yazılı mesajı ayakta dinledi. 

O mesaj aslında malumun ilamıydı.

İki başlık vardı:

Yeni Anayasa ve Başkanlık…

AKP’nin yeni genel başkanı, Türkiye’nin yeni başbakanı Binali Yıldırım da kongre boyunca adeta “Ben ne yapıyorsam Cumhurbaşkanımızla birlikte yapıyorum” diyordu. 

“Kutlu yürüyüşe devam” sözleriyle biten mesaj ve kongre yürüyüşün aktörlerini su yüzüne çıkardı.

Yürüyüşe kimlerle yürüneceği de netti, kimlerle yürünmeyeceği de! 

“Yol ayrımı” 

Örneğin Ahmet Davutoğlu…

Salona geldiğinde de, selamlamasını yaparken de Cumhurbaşkanı'nı çağrıştıracak hiçbir sembole yer verilmedi…

Erdoğan’dan sonra en çok alkışı almış olsa da, Davutoğlu kongre boyunca yalnız kendi simgeleriyle, kendi duruşu ve kendi sözleriyle varlık gösterdi. 

Davutoğlu ve Yıldırım birlikte fotoğraf vermekten neredeyse özenle kaçındı.

AKP kongrelerine damgasını vuran birlik ve beraberlik mesajından çok, “Yeniden diriliş” mesajıydı öne çıkan.

Yani yol ayrımıydı hissedilen.

Zaten “Birlik beraberlik mesajı” verilmek istense, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım el ele verir, salonu birlikte selamlar ve ertesi güne yansıyan fotoğraf da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fonda görünen resminin önünde havaya kaldırılmış ve birbirine kenetlenmiş eller olurdu.

Olmadı! 

Bu yanıyla bayrak devrinin, AKP teamüllerine uygun yapıldığını söylemek de çok mümkün değil. 

Zira üzerinde karanfiller dağıtılarak selamlama yapılan platform AKP kongreleri ile ne kadar özdeşleşmişse; bayrağın sonradan gelene devri öncesi sergilenen birlik mesajı da AKP Kongreleri için bir o kadar vazgeçilmezler ardasındaydı.

Hep öyle oldu.

Abdullah Gül Tayyip Erdoğan'a bayrağı o coşkuyla devretti.

Erdoğan'ın Davutoğlu'na devri de öyleydi. 

Sıra bu kez Davutoğlu’na geldi…

Erdoğan’dan devraldığı o bayrağı Yıldırım’ın aracılığıyla yeniden Erdoğan’a devrettiği bu kongrede kırılganlıklar da su yüzüne çıktı… 

“Kimse vazgeçilmez değil” 

Davutoğlu’nun sözleri yalnız salonda değil, salona açılan koridorlarda da şaşkınlığa neden oldu.

“Kimse vazgeçilmez değil” dediğinde, Mehmet Metiner o koridorlardan birinde kararlı bir öfkeyle “Tayyip Erdoğan vazgeçilmezdir” diyordu defalarca ve yüksek perdeden…

“Millet vicdanında yer bulmayan hiçbir hareketin yaşama şansı yok” sözleriyle AKP tabanının vicdanını kaşıyan Davutoğlu, sonunda söyleyeceğini söyleyip de “Benim arzu ettiğim bir şey değildi. Ama sizin ve milletin maşeri vicdanındaki rahatsızlığın farkındayız” dediğinde parti dinamiklerini yakından izleyen pek çok isim şaşkın bakışlarla yutkunuyordu. 

Daha önce beraberlik potasında eritilen kırgınlıklar, küskünlükler hatta ayrışmalar, bu kez su yüzüne çıktı.

Teamüllerin aksine bayrağı devrettikten sonra bir üst pozisyonda konumlandırılmak bir yana kulislerde “Hocalığa dönsün, kitaplarını yazsın” sözleriyle uğurlanan Davutoğlu kongredeki konuşmasıyla "Ben gitmedim, gönderildim" demiş oldu ya da dedi… 

Davutoğlu’na cevap gelmedi mi?

Geldi elbette.

Bekir Bozdağ’ın “İcraat ve Proje” adamı olarak tanıttığı halefi, “Şimdi laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyma zamanı” sözleri, Davutoğlu’nun oy bile kullanmadan salondan ayrıldığı kapıda günün kritiğini yapmakta olan vekillerce, rövanşın alınması olarak değerlendiriliyordu.

“Nasıl cevap verdi ama!” diyordu bir yandan Binali Yıldırım’ı tebrik etmeye hazırlanmakta olan milletvekilleri…

Bir yandan bekliyor, diğer yandan artık yeni dönemi konuşuyorlar…

Dış politikadaki hezimetler, Suriye politikasındaki başarısızlık, Türkiye-Rusya arasındaki gerginlik, Davutoğlu ve çevresindekilerle iletişim kurulmasında yaşanan sıkıntılar, parti teşkilatlarındaki problemler, başta İstanbul, İzmir ve Konya olmak üzere yaklaşık 28 il başkanının ve ona bağlı olarak teşkilatlarda yapılacak değişimler, kabine revizyonu…

Ticaret, iş dünyası yeni başbakanla canlanır umudunu da ihmal etmeden şekillenen konuşmalar ve yüzlere yerleşen mağrur ifade…

O ifade “AKP’nin yeniden diriliş” sloganıyla başlattığı yeni dönemde kendisini konumlandırabilen hemen herkesin yüzüne yerleşmişti.

Öyle ki, MKYK listesinin açıklanmasıyla konumunu perçinleyenler ile ayağının altındaki zeminin kaydığını hissedenleri birbirinden ayırmak için yüzlerine bakmak yeterliydi.

Örneğin Mehmet Şimşek’in arabasına binerken yüzüne yerleşen ifade ne kadar donuksa, Erol Kaya ya da Aziz Babuşçu’nun yüzündeki ifade de bir o kadar neşeli ve öz güvenliydi.

Eşi Semiha Yıldırım ile birlikte küçük bir odada tebrikleri kabul eden Binali Yıldırım’ın kapısını çalanlar da zaten onlardı. 

“Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı?” 

Ve salondan son bir not…

O salonda öyle bir pankart vardı ki, Gezi’deki “Mesele ağaç değil, siz hala anlamadınız mı? sloganından esinlenerek yazılmış olsa da kongreyi en iyi o özetliyordu:

“Mesele koltuk değil, siz hala anlamadınız mı?”

Gerçekten de mesele koltuk değil, mesele kimin başbakan olacağı da değil… Bu kongredeki asıl mesele Başkanlık sisteminin kapısını açacak olan bayrağın Binali Yıldırım eliyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeniden iade edilecek olmasıydı.

Öyle de oldu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS