"AKP Döneminde Eğitim" sempozyumu yapılacak

"AKP Döneminde Eğitim" sempozyumu yapılacak

Mayısta Yaşam Kooperatifi'nin İstanbul'da düzenleyeceği "AKP Döneminde Eğitim: Baskı ve Ayrımcılık" başlıklı sempozyumda, eğitimde cinsiyet ayrımcılığından anadil ve azınlık haklarına, imamhatipleştirmeden din eğitimine ve eğitim sisteminin ticarileşmesine pek çok başlık ele alınacak. Sempozyumda sokağa çıkma yasaklarının eğitim hakkını engellemesi, kentsel dönüşüm ve eğitimde artan eşitsizlikler ile Barış için Akademisyenler bildirisi de masaya yatırılacak.

Mayısta Yaşam Kooperatifi kurulduğu 2002 yılından bu yana emekçi ve ezilenlerin arasında bir eğitim dayanışması örme kaygısıyla faaliyet gösteriyor. Bu süre zarfında toplumun en ayrıcalıksız kesimleriyle matematik, Türkçe, biyoloji gibi konuları çalışan kooperatifin üyeleri, aynı zamanda işçilerin, kadınların, göçmenlerin, Alevilerin ve Kürtlerin kaldığı elemeci eğitim sistemine karşı yürütülen mücadeleye katılıyor.


Geride kalan 14 yılda mitingler, basın açıklamaları, paneller, söyleşiler düzenleyen kooperatif, önümüzdeki günlerde 12. Genel Kurulunu gerçekleştirecek. Genel kurul kapsamında ayrıca "AKP Döneminde Eğitim: Baskı ve Ayrımcılık" başlıklı bir de sempozyum düzenlenecek.


Sempozyumda, "Eğitimde cinsiyet ayrımı", "Azınlıklar ve anadili temelli çokdilli eğitim", "Post neoliberal dönemde eğitim ve ekonomi", "Sokağa çıkma yasakları ve eğitim hakkının engellenmesi", "Barış için Akademisyenler Bildirisi üzerine", "Özel üniversiteler ve eğitimin ticarileşmesi", "Anadilde eğitim", "İmamhatipleştirme ve kamusal temel eğtimde din", "Kentsel dönüşüm, eğitim ve eğitimde artan eşitsizlikler", "Eğitim sisteminde ele aracı olarak meslek liseleri" başlıkları ele alınacak.


Sempozyumda konuşmacılar; CHP Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, HDP Milletvekili Garo Paylan, eski HDP Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Sezai Temelli, eski HDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Prof. Dr. Fatma Gök, Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu, eski Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Avukat Yasemin Zeytinoğlu, Boğaziçi Üniversitesi'nden Sezen Bayhan, Okuluma Dokunma Koordinasyonu'ndan İlknur Birol olacak.


AKP iktidarı döneminde emekçi ve ezilenlere yönelik baskıcı ve ayrımcı politikaların dizginlerinden boşandığı belirtilen Mayısta Yaşam Kooperatifinin genel kurul duyurusunda, "Sempozyumumuzda AKP'nin saldırı politikalarının bir bilançosunu yapanları ve bu saldırılara karşı ortak mücadele imkanlarını arayanları dinlemek ve onlarla tartışmak istiyoruz" deniliyor.


Sempozyum, Ataşehir'deki Boğazören Derneği'nde gerçekleştirilecek. Derneğin adresi ise şöyle: Mustafa Kemal Mh. 3092/1 sk., N.: 10/A, Ataşehir - İstanbul (Şükrü Sarıtaş Parkı altı).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS