"AKP, SP ile ittifakı değerlendiriyor"

"AKP, SP ile ittifakı değerlendiriyor"

Haziran'da yapılan genel seçimlerde 13 yılın ardından tek başına iktidar olamayan AKP kendi yaptırdığı anketlerde halen TBMM'de çoğunluğu yakalayacak bir oy oranına ulaşamazken, 10 milletvekilli daha elde edebileceği beklentisiyle Saadet Partisi (SP) ile ittifaka gitmeyi değerlendiriyor.

Haziran'daki seçimde yüzde 40.9 ile 258 milletvekili çıkaran AKP, tek başına iktidarı yeniden elde etmek için gerekli 276 sandalyenin altında kalmıştı. Büyük Birlik Partisi (BBP) ile blok oluşturarak seçime giren SP'nin oy oranı son seçimde yüzde 1.5-2 aralığında hesaplanıyor.

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir AKP'li yetkili, 7 Haziran seçimi öncesi AKP ve SP arasında ittifak için üst düzeyli görüşmeler yapıldığını ancak herhangi bir mutabakat sağlanamadığını belirterek, "Sonuçta SP'nin yüzde 2'ye yakın bir oy potansiyeli var. 1 Kasım'daki seçim için görüşmeler henüz çok üst düzeylere ulaşmadı ama böyle bir birliktelik mümkün. Bu birliktelik AKP'ye de katkı sağlar" dedi ve şöyle devam etti:

AK Parti ile Saadet Partisi ittifak mı yapıyor?

"Geçen seçimde SP ile işbirliği 10 milletvekilliği getiriyordu partimize. Şimdi ne kadar getirir bakmak lazım ama yine 10 civarında bir milletvekilliği olabilir."

Haziran'daki seçimin ardından 45 günlük sürede bir koalisyon hükümeti kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan seçim kararı almış ve bir seçim hükümeti kurulması için AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmişti.

Reuters'ın sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak da, AKP ile bir seçim ittifakı konusunda, "Her gün şehit haberleri geliyor; ülkemiz kan gölüne çevrilmiş durumda... Eğer kanı durdurmada, ateşi söndürmede bir etkimiz olacaksa, biz 'sadece elimizi değil başımızı dahi taşın altına koymaya varız' diyoruz" dedi.

Bu kapsamda bütün partilerle istişare yapabileceklerini kaydeden Kamalak, "AK Parti ile ilgili olarak araya giren dostlar var ama halihazırda somut bir şey yok. İki parti arasında terörle ilgili endişeleri taşıyan ortak dostlar var" dedi.

AKP ile Saadet Partisi'nin tabanları Milli Görüş geleneğine dayanıyor.

Araştırma şirketi Metropoll'ün Başkanı Özer Sencar ise AKP-SP ittifakının AKP'ye beklendiği kadar büyük bir katkı sağlamayabileceğini belirtiyor.

SP'nin yüzde 1.5-1.7 civarındaki oyunun aynı oranda AKP'ye yansımayabileceğini kaydeden Sencar, "Elimizde iki tane ölçüm var. Seçimden önce hem SP'liler hem de BBP'liler bize geldiler ve 'MHP şemsiyesi altında seçime girersek ne olur' diye sordular. Bunu iki kez ölçtük. BBP'nin yüzde 0.7'lik, SP'nin ise yüzde 1.5-1.7'lik oyu var. MHP-BBP birlikteliğine SP'yi koyduğunuzda 1.5 puan giriyor ama 1 puan da çıkıyor... Diyelim AKP'nin yüzde 41 oyu var; 1.5 da SP'nin oyu var. İkisinin toplamının 42.5 etmeyeceğini çok net söyleyebilirim" dedi.

AKP yetkililerinden edinilen bilgiye göre, partinin 7 Haziran seçimleri sonrasında kendi yaptırdığı anketlerde şu ana kadar en düşük oy oranı yüzde 41.7, en yüksek ise yüzde 43.4 oldu.

SP ile ittifakın AKP'ye tek başına iktidar için yeterli olmayacağını belirten Sencar, "Cumhurbaşkanı Erdoğan eğer ekstradan 10 vekil getireceğini görürse bu koalisyonu/işbirliğini mutlaka yapar. Ama ben SP'nin 10 vekil getirirken, beş vekil götüreceğini düşünüyorum" dedi.

SP'nin özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde bazı kritik yerlerde çok güçlü olduğunu, yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de bazı illerde önemli bir gücü bulunduğunu kaydeden aynı AKP'li yetkili, "SP ile ittifak tek başına iktidar için şu anda gerekli katkıyı sağlayamayabilir ama geçen seçime göre artan oyla birlikte önemli bir katkı sağlayabilir bu işbirliği" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS