Akşam Gazetesi "Sümeyye Erdoğan'a suikast" haberinden mahkum oldu

Akşam Gazetesi "Sümeyye Erdoğan'a suikast" haberinden mahkum oldu

Akşam Gazetesi, CHP'li Umut Oran hakkında sahte Twitter mesajlarıyla, "Sümeyye Erdoğan'a suikast" haberleri yayımlayarak iftira attığı gerekçesiyle mahkum oldu. Gazete Oran'a 6 bin lira tazminat ödeyecek. Kararın ardından konuşan Oran, "Bir de bu senaryonun perde arkasındakiler var onlar da er geç adaletin önüne çıkacaklar ve yaptıklarının bedelini ödeyecekler, peşlerini asla bırakmayacağım" dedi.

T24'ün haberine göre, CHP'li Umut Oran, gazeteci Emre Uslu ve @Fuatavni takma isimli sosyal medya hesabının yöneticisi arasında geçtiği iddia edilen "Gülen, Sümeyye Erdoğan için suikast emri verdi" konuşmaları 17-20 Şubat 2015 tarihlerinde Akşam ve Güneş gazetelerinde haber olmuştu.


'Twitter'dan Sümeyye Erdoğan'a suikast planı' için sahte diyen 2 savcı için dosya açıldı


Haberin ardından CHP Milletvekili Umut Oran böyle bir yazışma yapmadıklarını açıklamış ve iddia edilen mesajın 140 karakterden daha uzun olduğuna dikkat çekmişti. Çünkü Twitter'da paylaşılan mesajlar 140 karakterden daha uzun olamıyor. Umut Oran, kendilerine iftira atıldığını belirterek, her iki gazetenin de sahibi olan Ethem Sancak ile genel yayın yönetmenleri Murat Kelkitlioğlu ve Turgay Güler’den şikayetçi olmuştu. Sancak, Kelkitlioğlu ve Güler, bilerek ve isteyerek zincirleme biçimde sahte delil üreterek hakaret etmek, iftira atmak, suç işlemek için örgüt kurarak sahte delil üretmekle suçlanarak, haklarında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunulmuştu.


Sümeyye Erdoğan'a suikast konuşmaları sahte çıktı


Twitter yazışmalarının sahte olduğu ortaya çıktıktan sonra da haberleri sürdüren gazeteye karşı CHP'li Oran, Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açmıştı.


Umut Oran’ın suç duyurusu üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu, bilerek ve isteyerek zincirleme biçimde hakaret ve iftira suçunu işlediği gerekçesiyle Akşam ve Güneş gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü Mustafa Dolu hakkında 23 Mayıs 2015 tarihinde ceza davası açtı. Mustafa Dolu’nun 2 yıl ile 11 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması istenen dava Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde halen sürüyor.


Cumhurbaşkanlığı'ndan Sümeyye ve Bilal Erdoğan açıklaması!


Ceza davasının hakim savcıları değişti


Bu davayı açan savcılar ile iddianameyi kabul eden ilk hakimin görev yerleri değiştirilirken, HSYK bu değişikliğin ilgili hakim savcıların kendi talepleri üzerine gerçekleştiğini öne sürmüştü.


Umut Oran söz konusu karalama yayınlarını yapan her basın kuruluşuna ayrı ayrı tazminat davası açarak tekzip de göndermişti. Bu davalardan birisine bakan Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi dün yaptığı duruşmada kararını vererek gazetenin davanın kabul edilmemesi istemini reddederken, Akşam Gazetesinin asılsız ve iftira içerikli yayınları nedeniyle Umut Oran’a 6 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.Umut Oran: Peşlerini bırakmayacağım


Karara ilişkin Umut Oran şöyle konuştu:


“Bu ülkede namuslu insanlar da en az namussuz insanlar kadar cesur olmalıdır. Bu kumpas sadece bana değil 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde benim üzerimden CHP’ye de yapılmış büyük bir saldırı idi. Akşam, Güneş, Star ve daha sonra Sabah ve Takvim’in yaptığı bu yayınlar aslında anayasal düzene, parlamenter sisteme, demokratik düzenimize yapılan birer saldırı idi. Çünkü seçimlere 3 ay kala ana muhalefet partisinin genel başkanına, milletvekillerine, o dönem genel başkan yardımcısı olan bana yönelik kurulan bir kumpas, çirkin bir iftira idi. Alçakça senaryonun ceza davasının ardından hukuk mahkemesinde de saptanması sevindirici bir gelişme. Bu senaryoyu planlamaya, yazmaya cesaret edenlerin mutlaka cezalandırılması gerekiyor ki bir daha hiç kimse basın yoluyla yada devletin içinde çöreklenmiş devletten beslenen rant elde eden çeteler aracılığıyla temiz siyaset ve temiz toplum için mücadele eden ahlaklı siyasetçilere böyle iftiralar atamasın! Tabii bir de bu senaryonun perde arkasındakiler var onlar da er geç adaletin önüne çıkacaklar ve yaptıklarının bedelini ödeyecekler, peşlerini asla bırakmayacağım.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS