Alara HES'le ilgili yürütmeyi durdurma kararı

Alara HES'le ilgili yürütmeyi durdurma kararı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya'da Alara Nehri'nde yapımı planlanan Kamer HES'le ilgili, orman müdürlüklerinin ve bilirkişi raporlarının olumsuz görüş bildirmesine rağmen, "ÇED Olumlu" raporu verdi. Bakanlığın daha önceki "ÇED Gerekli Değildir" raporunu iptal ettiren yöre halkı bu kararı da mahkemeye taşıdı ve yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Gündoğmuş İlçesi'nde Uçansu Şelalesi'ni de içine alan Alara Nehri üzerinde planlanan 7 HES'ten 2'si için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen "ÇED Gerekli Değildir" raporları, köylülerin açtıkları davalarla 2013 yılında


Toplam 7 HES 1 baraj planlanıyor


Orta Toroslar'ın 2600 rakımlı dağları Akdağ ve Kuşak'tan doğup, Alanya'nın Boztepe turizm bölgesi sınırlarından Akdeniz'e dökülen Alara Çayı, 80 kilometre uzunluğunda. Alarahan Kervansarayı, Alara Kalesi gibi büyük öneme sahip tarihi değerlerle de bütünleşen Alara Çayı'nda Güzelbağ'ın doğusundan başlayıp Alarahan bölgesine kadarki bölümünde de rafting ve kano parkuru bulunuyor. Nehir üzerinde ÇED raporu verilen Kamer HES ve "ÇED Olumlu" raporları iptal edilen Hayat 1 ve Hayat 2 HES'lerle birlikte Uçankaya HES, Oğuz HES, Gündoğmuş HES, Erka HES olmak üzere toplam 7 HES'in proje planları da ÇED raporunda gösteriliyor. Nehir üzerindeki planda bir de Alara Barajı bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS