Ali Fuat Yılmazer Gülen cemaati sorusuna şoke eden cevap

Ali Fuat Yılmazer Gülen cemaati sorusuna şoke eden cevap

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmali bulunan kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 35 sanıklı davanın 40. duruşması yapıldı. Duruşmada çapraz sorgusu yapılan tutuklu sanık Ali Fuat Yılmazer, Gülen gurubunu terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

Ali Fuat Yılmazer'in kızı gözaltına alındı


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 40. duruşmaya, tutuklu sanıklar eski İstihbarat Daire Başkanı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanıklar dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun ile tarafların avukatları katıldı.


Duruşmada tutuklu sanık Al Fuat Yılmazer'in çapraz sorgusu yapıldı. Yılmazer'e, Tahşiye gurubu ile ilgili çalışma yapıldığı halde Gülen gurubu ile ilgili olarak 2003 yılından sonra neden çalışma yapılmadığı sorusu soruldu. Yılmazer, Tahşiye gurubu radikalleştiği için onlar hakkında çalışma yapıldığını belirterek, "Tahşiye ile ilgili MİT'ten, jandarmadan bilgi geldi. Radikalliği, cihadist bağlantısı olduğu tespit edilmiş. Öbür taraftan ne gelmiş de ben yapmamışım" dedi.


"Terör örgütü olarak görmüyorum"


15 Temmuz darbe girişimi, meclisin bombalanması, onlarca kişinin katledildiği hatırlatılarak Gülen gurubunu terör örgütü olarak görüp görmediği sorulan Yılmazer, Gülen gurubunu terör örgütü olarak görmediğini söyledi.


Cemaatin önde gelen isimleri


Yılmazer, "Gülen gurubunun önde gelen isimleri kimlerdir" sorusunu, "Hanefi Avcı ve Sabri Uzun. Sabri Uzun ve Hanefi Avcı tarafından yapılandırılmıştır bu kadro ve o gurubun önde gelen isimleridir bunlar" şeklinde yanıtladı.


Bu davadan terörist olarak yargılandığını hatırlatan Yılmazer, "Şu anda ben teröristim. Benim bu dosyada terörist olarak yargılanmamı gerektirecek ne var. Bir gün bunları izah etmek durumunda kalmayacak mı Türkiye. Bu dosyada terör örgütü üyeliğini, yöneticiliğini gösteren bir evrak okuyun bana" dedi.


Erhan Tuncel bilgi sakladı iddiası


Yılmazer bir soru üzerine, ilk başta Erhan Tuncel'in cinayetle ilgisi olduğunu düşünmediğini belirterek, Tuncel'in sonradan kendilerinden bilgi sakladığını anladığını söyledi.


 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS