Ali İsmail Korkmaz davası 18 Nisan'da yeniden görülecek

Ali İsmail Korkmaz davası 18 Nisan'da yeniden görülecek

Yargıtay'ın usül yönünden bozduğu Ali İsmail Korkmaz davası Kayseri'de 18 Nisan'da yeniden görmeye başlanacak. Korkmaz'ın ölümüne yol açan polis Mevlüt Saldoğan'ın iyi hal indirimi de uygulanarak 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı kararı Korkmaz ailesi Yargıtay'a taşımış, "kasten öldürme" suçundan ceza verilmesini istemişti.

Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi'nin, Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümüyle ilgili davayı usul yönünden bozulması üzerine 18 Nisan'da yeniden görecek. 18 Nisan pazartesi günü Kayseri'deki dava Yargıtay'ın bozma gerekçeleri doğrultusunda yeniden ele alınacak. Ancak, Korkmaz ailesi cezaların artırılması yönünde talepte bulunacak.


Ali İsmail Korkmaz davası yeniden görülecek


Eskişehir'deki Gezi eylemlerinde polisler ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın güvenlik gerekçesiyle Kayseri'de görülen davasındaki kararı Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, kararını usul yönünden bozmuş, sanık polis memurlarının tahliye istemlerini de reddetti. Korkmaz ailesi de, cezanın "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" değil, "kasten öldürme" suçundan verilmesi, savcı ise cezanın indirilmesi isteğiyle gitti.


Die Welt: Üç karede bir neslin trajedisi


Korkmaz ailesi cezaların az olduğuna dair taleplerini yineleyecek


18 Nisan'da yeniden görülecek davaya, zanlılardan sadece Mevlüt Saldoğan ile avukatının katılabileceği belirtildi. Ali İsmail Korkmaz davasındaki Yargıtay'ın bozma kararının gerekçesi, sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan'ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve kasten öldürmeden dava açıldığını halde ağırlaştırılmış yaralamadan ceza verildiğini vurgulandı.


Ali İsmail'den Ali Deniz Uzatmaz'a...


Ali İsmail Korkmazın ağabeyi ve avukatı Gürkan Korkmaz, yeniden yargılama tarihinin kendilerine de iletildiğini belirterek, şöyle dedi:


"18 Nisan'da Kayseri'deki duruşmaya katılıp, daha öncede cezaların az olduğunae dair taleplerimizi yineleyeceğiz. Mahkeme, Yargıtay 1'inci Dairesi'nin davayla ilgili gösterdiği eksiklikleri giderecek. Bu arada biz de dediğim gibi daha önceki taleplerimizi ve yeni taleplerimizi temyiz öncesi yeniden dile getireceğiz."


"Cezalar yeniden gözden geçirilecek"


Güvenlik nedeniyle Kayseri'ye alınan dava, 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a, "kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan suçundan 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra "iyi hal" nedeniyle 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever'e 6'şar yıl 8'er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS