Ali İsmail Korkmaz davası yeniden görülecek

Ali İsmail Korkmaz davası yeniden görülecek

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerinde öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın davasında yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. Daire, sanık polis memurlarının tahliye taleplerini de reddetti. Yargılama Yargıtay'nı bozma gerekçeleri doğrultusunda yenilenecek.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerinde öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz davasında yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. Tutuklu sanıkların tahliye talepleri ise reddedildi.

Ali İsmail Korkmaz'ın, 10 Temmuz'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesiyle ilgili davada, 21 Ocak 2015'te karar açıklanmıştı.

Güvenlik nedeniyle Kayseri'ye alınan dava, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davada, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a, "Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan, suçun işleniş biçimi, meydana gelen sonucun ağırlığı göz önüne alınarak 13 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle altıda bir oranında indirim yapılan ceza 10 yıl 10 aya düşürüldü. Tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut'a ise "Ölüme neden olma" suçundan 12 yıl hapis cezası verildi. İyi hal nedeniyle yapılan indirimle ceza 10 yıl olarak açıklandı. Tutuklu sanıklar İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e "Kasten yaralayarak ölüme neden olma" suçundan verilen sekizer yıl hapis cezası ise altıda bir oranında uygulanan iyi hal indirimiyle 6 yıl sekizer aya indirildi.Tutuklu sanık Ebubekir Harlar, "Kasten yaralama sonucu ölüme neden olma" suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fiil tam olarak gerçekleşmediği için ceza önce yüzde 50, ardından da altıda bir oranındaiyi hal indirimiyle 3 yıl 4 aya düşürüldü. Harlar'ın, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi. Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar ise beraat etti.

Savcı ve aile temyiz etmişti

Kayseri Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kalkan, 10 yıl 10 ay hapis cezası verilen sanıklardan polis memuru Mevlüt Saldoğan hakkındaki karara itiraz etmişti. Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi de sanıklara "Kasten adam öldürme" suçundan ceza verilmesi istemiyle yerel mahkeme kararını temyiz etmişti. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, temyiz istemine ilişkin tebliğnamesinde, yerel mahkeme kararının onanmasını istemişti. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. Tutuklu sanıkların tahliye talepleri ise reddedildi. Kararda, Mevlüt Saldoğan'ın avukatının son duruşmaya katılamadığı, bu nedenle son savunma için süre istemesine rağmen talebin mahkeme tarafından kabul edilmemesi bozma gerekçesi sayıldı.Ayrıca, davanın kasten öldürme suçundan açılmasına karşın kasten yaralama sonucu ölüme neden olma suçundan ceza veren mahkemenin sanıklara bu suçtan ek savunma hakkı vermemesi de usule aykırı bulundu.

Karar doğrultusunda dosya, Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesine geri gönderilecek.

Gürkan Korkmaz kararı değerlendirdi

Ali İsmail Korkmaz'ın ağabeyi ve ailenin avukatı Gürkan Korkmaz " Kararı bizde örgendik. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bu kararı hangi usulü gerekçe göstererek bozduğunu henüz bilmiyoruz. Bunu ancak gerekçeli karar çıktıktan sonra anlayabiliriz. Yargıtay, sanıyorum mahkemenin usul açısından neyi eksik yaptığını saptayıp, böyle bir karar almıştır. Esastan çok usulden bir bozma kararı gibi görünüyor. Görüp, ona göre açıklamada bulunacağız" dedi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS