Almanya Genelkurmay Başkanı Türkiye'de

Almanya Genelkurmay Başkanı Türkiye'de

Almanya'nın Türkiye'de bulunan Patriot hava savunma sistemini geri çekeceği tarih yaklaşırken, Alman askeri yetkililerin ziyaretleri de sıklaştı. Almanya Hava Kuvvetleri Komutanının Eylül ayındaki ziyaretinin ardından şimdi de Almanya Genelkurmay Başkanı Türkiye'de.

Resmi ziyaret için gelen Almanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Volker Wieker, mevkidaşı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı ziyaret etti. Orgeneral Akar tarafından resmi törenle karşılanan Alman general, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından iki genelkurmay başkanı, basına kapalı olarak başbaşa görüşme yaptı.


Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Türkiye'de


1 Eylül'de de Almanya Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Karl Müllner, Türkiye'ye gelmiş ve Kahramanmaraş'ta bulunan Patriot birliğini ziyaret etmişti. Müllner, Alman Patriot Birliği Komutanı Albay Michael Hogrebe'den bilgi almıştı.


Almanya'dan Patriot açıklaması: 'Karar Türkiye ile birlikte alındı'


Almanya patriot birliğini çekiyor


Almanya Savunma Bakanlığı geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’de bulunan Patriot hava savunma sistemini geri çekeceğini duyurmuş, gerekçesini de "Suriye'den Türkiye'ye yönelik bir tehdit kalmadı" diye açıklamıştı. Almanya'nın Kahramanmaraş'ta kurulu bulunan altı ateşleyici ve iki radardan oluşan Patriot sistemiyle birlikte Türkiye'de 250 de personeli bulunuyor. 2012'nin Aralık ayında Türkiye'ye taşınan hava savunma sisteminin kalış süresi, birer yıllık olarak iki kez uzatılmıştı. Türkiye'nin IŞİD'e karşı üslerini ABD'ye açması ve IŞİD'e karşı başlattığı saldırının ardından PKK hedeflerini vurması, Almanya'da muhalefet partileri ve hükümet ortağı Hristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) Başbakan Angela Merkel ve hükümete Patriotları geri çekmesi yönünde baskıda bulunmasına neden olmuştu. Federal hükümetin Patriotları geri çekme kararı da bu gelişmelerin ardından gelmişti. Patriot bataryaları 2016 yılı Ocak ayından Türkiye'den çekilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS