Alparslan Çelik silahlardan sonra arkadaşlarını da inkar etti

Alparslan Çelik silahlardan sonra arkadaşlarını da inkar etti

Düşürülen Rusya uçağının pilotu için "Ben öldürdüm" açıklamasıyla tanınan Alparslan Çelik, yargılandığı davada İzmir'de yakalandığı silahları inkar ettikten sonra, şimdi de birlikte yakalandığı kişileri tanımadığını söyledi.

Kamuoyunun "Rus pilotu ben öldürdüm" açıklamasıyla tanıdığı Alparslan Çelik, İzmir'de bir restoranda uzun namlulu silahlarla yakalanmasıyla ilgili yargılandığı davada, birlikte yakalandığı kişilerden bazılarını tanımadığını öne sürdü. 

Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağın pilotunu öldürdüğü yönündeki açıklamaları basına yansıyan Alparslan Çelik'in de aralarında bulunduğu 17 kişinin "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla yargılanmalarına devam edildi.

İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Başka bir suçtan tutuklu bulunan Erdi Ekici, duruşmayı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile takip etti.

Tutuksuz sanık İrfan D, olaydan yaklaşık bir hafta önce evine gelen arkadaşı Ahmet A'nın silahını burada unuttuğunu iddia etti.

Sanık Yiğit D. ise ele geçirilen silah, tüfek ve diğer eşyalarla bir ilgisinin olmadığını, babası İrfan D'nin evindeki aramada ele geçirilen silahın kime ait olduğunu bilmediğini savundu.

Sanık Nurettin Y. de Alparslan Çelik'in İzmir'e geleceğini duyunca arkadaşlarıyla gittikleri restorana polislerin baskın yaptığını ve aramada ele geçirilen silahtan bilgisinin olmadığını belirtti.

Sanık Alparslan Çelik ise sanıklar İrfan D. ile Yiğit D'yi tanımadığını öne sürdü. Çelik, "Asılsız bir ihbar üzerine arama yapılmış. Aramalarda ele geçirilen silahlar da üzerimize yıkılmaya çalışılmaktadır. Bu hususları kabul etmiyoruz." dedi.

Hakim, dosyadaki eksiklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Ne olmuştu?

İzmir'in Karabağlar ilçesindeki bir lokantada silahlı kişiler olduğu yönündeki ihbar doğrultusunda, üzerlerinde ruhsatsız 3 tabanca, otomobillerinde ise bir uzun namlulu silah ele geçirilerek gözaltına alınan 15 zanlının evlerindeki aramalarda da ruhsatsız 3 tabanca, bir pompalı tüfek ile 2 telsiz ele geçirilmişti.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından paraşütle atlayan pilotu öldürdüğü yönünde basına yansıyan açıklamalarıyla bilinen Alparslan Çelik'in, "sahte para" suçundan hakkında kesinleşmiş 2,5 yıl hapis ve 2 bin lira para cezası bulunduğu öğrenilmişti. Zanlının ayrıca "hükümlünün kaçmasına yardım" ve "dolandırıcılık" suçlarından da Elazığ Emniyet Müdürlüğünce arandığı belirlenmişti.

Hazırlanan iddianamede, 17 sanık hakkında "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet, harp silahı bulundurmak" gibi suçlamalarla 5 ila 8 yıl arasında hapis cezası istenmişti.

Çelik hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının "Rus Hava Kuvvetleri Savaş Pilotu Sergey Rumyantsev'in ağır tahrik altında öldürülmesi" suçundan verdiği takipsizlik kararı ise yeni bilgilerin gelmesi nedeniyle kaldırılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS