Alpaslan Çelik'e adliyede Rus pilot sorusu

Alpaslan Çelik'e adliyede Rus pilot sorusu

İzmir'de biri Kalaşnikof çok sayıda silahla bir restoranda gözaltına alınan Alparslan Çelik ve beraberindeki 14 kişi siyah camlı araçlarla adliyeye getirildi. Savcı, Çelik'e Rus pilotu öldürdüğü yönündeki açıklamalarını sordu. Avukatları soruşturmanın uluslararası bir bağlantısı olup olmadığının henüz netlik kazanmadığını belirtirken, müvekkillerinin "Türkmendağı'nda ölen ve yaralananlara maddi destek çalışması yürütürken" gözaltına alındığını söyledi.

Suriye'deki iç savaşa, Türkmendağı bölgesinde bir grupla birlikte katılan ve Suriye ordusuna karşı savaşan Alparslan Çelik, Türkiye'nin Rusya uçağını düşürmesiyle kamuoyunun gündemine gelmişti. Çelik, Rus uçağının paraşütle atlayan pilotunu kendisinin öldürdüğünü açıklamıştı. Çelik, beraberindeki 14 kişiyle birlikte dün İzmir'deki bir restoranda gözaltına alındı. Bir ihbar üzerine Çelik'i ve beraberindekileri gözaltına alan polisin yaptığı aramada da 1 Kalaşnikof marka tüfek ve 2 tabanca ile çok sayıda mermi ele geçirildiği açıklandı.

Adliyeye siyah camlı araçlarla getirildiler

Cinayet Büro Amirliği'ne götürülen Çelik ve diğer şüpheliler bugün adliyeye sevk edildi. Polis şüphelilerin adliyeye getirilişinde görüntü alınmaması için yoğun önlem aldı. Çelik ve diğer şüpheliler, siyah camlı araçlarla adliyeye getirildi ve mahkum giriş kapısından içeri sokuldu. Adliye önünde de bir grup Çelik ve arkadaşlarına destek gösterisi yaptı.

"Maddi ve mani destek çalışmasındalarmış"

Gözaltındaki şüphelilerden Serkan Kurtuluş'un avukatı Sıddık Caner Erşen basın açıklaması yaptı. Erşen, Alparslan Çelik ve müvekkilinin Türkmendağı bölgesindeki çatışmalarda ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara "manen ve madden destek olma çalışması yürüttüğünü" öne sürdü. Erşen, "Sayın 2. Sahil Tümen Komutanı Alparslan Çelik ve müvekkilim Serkan Kurtuluş ile arkadaşları, geçen 30 Mart'ta Türkmendağı ve bilhassa oradaki çatışmalar sırasında şehit düşen soydaşlarımızın ailesine, yaralanan gazilerimizin tedavisine madden, manen destek olma çalışmaları yürütürken, kimliği belirsiz bir kişi tarafından gelen telefon ihbarıyla gözaltına alınmıştır" diye konuştu.

"Türkmenlere yardım" savunması

Müvekkilinin ve arkadaşlarının Suriye'deki Bayırbucak bölgesini PYD'den, IŞİD'den, Suriye ordusundan ve Rusya'dan korumak için savaştıklarını savunan Erşen, "Tek gayesi teröristlere karşı özyurtlarını müdafaa etmek olan Türkmen soydaşların mücadelesine yardımda bulunmak ve katkı sağlamak hiçbir zaman suç olmamıştır. Ne müvekkilim ne de gözaltına alınan diğer kişiler yaşanan bu haksızlık neticesinde baş koydukları yoldan dönecek değiller" şeklinde konuştu.

"Bazı adreslerde arama yapıldı"

Gözaltındakilerin 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanununa muhalefet ile suçlandıklarını belirten avukatları Sıddık Caner Erşen, şunları söyledi:

"O da 14 kişinin gözaltında tutulmasını gerektiren bir sebep değil. Açıkçası neyle suçlandıkları da belli değil. Bazı adreslerde aramalar yapıldı. Olayın uluslararası ilişkisiyle ilgili çok fazla bilgi kirliliği var. Net olan, çok yakın tarihte açığa kavuşacaktır. Türkmendağı'na olan desteğimizi sürdüreceğiz. Biz 14 kişinin tamamının serbest bırakılacağına inanıyoruz. Müvekkilime, kimliği belli olmayan kişinin yaptığı ihbarın ardından yapılan aramada bulunan birkaç eşyayla ilgili genel sorular yöneltildi. Türkmendağı'nda bir savaş söz konusu ve orada savaşan kişilerin devletin de yardımına ihtiyacı var. O insanlar bizim soydaşlarımız."

Rus pilotla ilgili soru yöneltilmiş

Müvekkili Alparslan Çelik'e, "ilgisi olmayan bir otomobilden çıkan silahlarla ilgili sorular yöneltildiğini" iddia eden avukatı Naci Tataç ise, "Müvekkilimin ülkeye giriş yapmasından itibaren her şeyi sorguladılar. İzmir'e yanındaki yaralılarla ilgili getirildi. En son soruda, 'Rus uçağının düşürülmesiyle uçaktan atlayan pilotları öldürdüğünüzü açıkladınız. Bunu anlatır mısınız?' dediler. İyi de gözaltına alındığı olayla bu sorunun ne ilgisi var. Bu sorunun sorulmasına gerek yok diye cevap vermedik. Allah her zaman haklının yanındadır" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS