29 Eylül altın fiyatları: Öğlen saatlerinde düşüş devam ediyor | Çeyrek altın ne kadar?

29 Eylül altın fiyatları: Öğlen saatlerinde düşüş devam ediyor | Çeyrek altın ne kadar?

29 Eylül altın kapanış fiyatları belli olmaya başlarken, çeyrek altın ne kadar sorusu gündemini korumaya devam ediyor. Haftanın son iş gününde altın piyasasında "dalgalı seyir" hakimken, sabah saatlerinde yaşanan düşüş, öğleden sonra devam etti. Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş, dalgalı seyri, piyasalarda yaşanan belirsizlikten ötürü olduğunu açıkladı. Altının kalbi olan ABD'de Başkan Trump'ın açıkladığı vergi reformu ons fiyatında düşüşe sebep oldu. İşte Cuma günü altın piyasasına dair fiyatlar...

Anadolu Ajansı Finans Analisti İslam Memiş'in gram altın üzerinen önemli bir açıklama yaptı, Memiş, gram altında destek 146.50, direnç 147.50 lira olarak öne çıkacağını açıkladı.


29 Eylül altın fiyatları (öğlen saatleri)


29 Eylül öğlen saatlerinde; altının ons fiyatı 1289 dolardan satılıyor. Gram altın 147 lira, Çeyrek altın 237 lira, yarım 474 lira, tam altın ise 949 liradan işlem görüyor. Cumhuriyet altın ile Reşat altın arasındaki fark azalıyor: Cumhuriyet altını 982 lira, Reşat altın 975 liradan satılıyor. Gremse altın 2453 liradan işlem görüyor. Gremse altının bir diğer özelliği 10 çeyrek altın ayarında olması. Fiyatı çeyrek altın üzerinden işlem görüyor. 29 Eylül’de bileziklerde son durum; 14 ayar 85, 18 ayar 110, 22 ayar 134 liradan satılıyor. Gümüşte ise normal seyir gözüküyor: 1.92 lira.


Sahte altından gerçeği nasıl ayırt edilir?


Fiyatlardaki bu yükselişten ötürü, bazı dolandırıcılar fiyatın aşağısında altın satabilir. Sahte altın nasıl anlaşılır?


- Yanınızda ufak bir mıknatıs bulundurun. Altını alırken mıknatısı yakınlaştırın. Eğer geliyorsa, altın değildir; eğer gelmiyorsa o altındır.


- Altın değerli ve özgül ağırlığı olan bir elementtir. Bu yüzden altınların kendilerine has bir ağırlığı vardır. Elinize aldığınızda bu ağırlığı hissedebilirsiniz. Sahte altınlarda ise ağırlık normal altınlara göre daha hafiftir.


- Altının üzerinde "damga" yoksa o altının sahte olma durumu yüksektir. Altını alırken üzerinde damga olup olmadığına bakın.


- Gerçek altın fiyatı her zaman bellidir. Şayet altın alırken, günün fiyatlarından düşükse, o altının sahte olma olasılığı yüksektir.


Neden çeyrek altın?


Türkiye'de vatandaşların en çok kullandığı altın türü çeyrek altındır. Uzmanlara göre, altının Türklerdeki yeri ve önemi büyük olduğu için, ne ucuz bir altın alma isteğindeler ne de pahalı. Çeyrek altın hem alınabilecek bir durumu var hem de en çok kullanılan altın türü. Düğünlerde, sünnetlerde, özel günlerde, yardım amaçlı zamanlarda en çok o kullanılır.


Çeyrek altının Osmanlı tarihindeki değeri


Osmanlı zamanında Orhan Bey ile altına geçen halk, zaman dilimi içerisinde sarraf alanında lonca teşkilatı üzerinden kendini geliştirmeye başladı. Kanuni Sultan Süleyman zamanından sonra, sarraf işleriyle uğraşan insanların çoğu altını kendi arasında ayırmaya başladı. Sultani denilen bu altınlara, Tam sultani, yarım sultani, çeyrek sultani ile sınıflara ayıran sarraflar, bu sayede altın piyasasındaki düzensizliği sona erdirmek istemişlerdir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS