Çeyrek altın fiyatlarına düğün darbesi | Çeyrek altın ne kadar?

Çeyrek altın fiyatlarına düğün darbesi | Çeyrek altın ne kadar?

Altın fiyatlarında gram altının değeri çeyrek altının değerinden daha fazla. Çeyrek altın kuyumcularda alınmazken, gram altın yok satıyor. Bunun sebebi, çeyrek altın fiyatının yükselmesi. Gram altındaki düşüş, çeyreğin yükselmesinden dolayı vatandaş gram altına doğru yöneldi. Çeyrel atın fiyatlarında son durum: Çeyrek 205 Lira'dan satılıyor, gram altın ise 125 Lira. Düğünlerde artık çeyrek değil, gram altın ön planda.

Çeyrek altın fiyatlarındaki 205 Lira bandı vatandaşı gram altınına yönlendirirken, kuyumcular kara kara düşünüyor. Durumdan oldukça rahatsız olan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı İşler, kuyumcu dükkanları fiyat yükselişten oldukça olumsuz olarak etkilendiğini söyledi.


Altın fiyatlarında 31 Ağustos 2016 tarihinde Kapalıçarşı'da son durum:


Çeyrek altın: Alım 200 Satım 205
Yarım altın: Alım 400 Satım 410
Gram altın: Alım 125 Satım 125
Tam altın : Alım 803 Satım 819
Cumhuriyet altını: Alım 828 Satım 838
22 Ayar Bilezik: Alım 114 Satım 114
Beşli altın: Alın 4,005 Satım 4,083,


Kapalıçarşı'da gram altının etkisi oldukça gözükmekte. 15 Temmuz darbe girişiminden ötürü düğün mevsimi olarak adlandırılan Temmuz ayında evlilik organizasyonları ileri tarihe atılınca, en çok etkilenen altın fiyatları oldu.Çeyrek altın tarihinin en kötü satışını yaşıyor. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yılın mayıs-temmuz döneminde 2 milyon 734 bin 630 adet çeyrek altın basımı gerçekleştirildi. Çeyrek altın miktarı bu yılın aynı döneminde ise yüzde 63,6'lık azalışla 995 bin 520 adede düştü.


Her ne kadar çeyrek altın fiyatında düşüş yaşansa da, vatandaşın nezdinde tam bir düşüş gözükmüyor. Çeyrek altının 200 liradan fazla olması, vatandaşı gram altına yönlendirdi. Bu durumdan en çok etkilenen kuyumcular.


ÇEYREK ALTIN NEDEN ALINMIYOR? GRAM ALTIN NEDEN BU ARALAR GÖZDE?


Anadolu Analisti İslam Memiş, insanların çeyrek altın almamasından ötürü Darphane çeyrek basımını büyük bir oranla azalttığını açıkladı. Çeyrek altının 217 liraya kadar yükselmesi, gram altının düşmesinden dolayı insanlar düğün mevsiminde gram altın almasına sebep olduğunu dile getirdi. Memiş "Düğünlerde çeyrek altına talep olmayışı darphanenin çeyrek altın basımını da olumsuz etkiledi. Bu düşüşün nedenini çeyrek altın fiyatının 217 lira seviyesine kadar yükselmesine bağlıyoruz. Bu yıl düğünlere giden vatandaşların takı olarak en çok 22 ayar 1 gram altınları tercih ettiklerini gördük. Vatandaş, imkanı doğrultusunda 217 liraya çeyrek altın takmak yerine 124 liraya çeyrek görünümlü kulplu gram altın takmayı tercih etti. Sezonunda işlerde düşüş olan kuyumcu esnaf da çeyrek altın satamadığı için gram altın satışlarından memnun kaldı. Yani gram altın hem vatandaşın yüzünü güldürdü hem de esnafın. Ekim ve kasım aylarında düğün sezonunda yoğunluk yaşanacağı için vatandaşın gram altın talebinin devam edeceğini düşünüyoruz." açıklamasında bulundu.

İslam Memiş, çeyreğin 205 liradan aşağı düşmeyecek öngörüsünde bulundu. Bu durumda vatandaş ve kuyumcular en çok gram altına yönelecek açıklamasında bulundu.


KUYUMCU DÜKKANLARI YAVAŞ YAVAŞ...

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler, çeyrek altının satılmamasından dolayı kuyumcuların oldukça sıkıntıda olduğunu dile getirdi. Darphanede çeyrek altın satılmıyorsa, altın takı işleriyle uğraşan insanların hangi halde olduğunu anlayın açıklaması dikkat çekti. Kuyumcu dükkanların yavaş yavaş kapandığının altını çizen İşler,"Bir önlem alınmazsa yıl başından itibaren kan kaybı daha da artacak.. Piyasada büyük bir sıkıntı var. Türkiye'den 40 bin işletmeden oluşan, 1,5 milyon kişiye istihdam sağlayan kuyumcu ailesi, büyük bir acı çekiyor. Meslektaşlarımız, üyelerimiz, dostlarımız yolumuzu kesip, 'Ne olacak başkan? Ne yapacağız? Evimize nasıl ekmek götüreceğiz?' sorularını soruyor. Biz bu soruları yanıtlamakta zorlanıyoruz. Belirsizlik, piyasaların en büyük düşmanı. Gelecekle ilgili soru işaretleri ne yazık ki tüketicilerin alım durumunu, şevkini, iştahını yok ediyor. Müşteri, 'bekle-gör' yönünde hareket edince ne yazık ki piyasa da kilitleniyor." açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS