Altın fiyatları bugün: 12 Haziran gram altın çeyrek altın fiyatı ne kadar?

Altın fiyatları bugün: 12 Haziran gram altın çeyrek altın fiyatı ne kadar?

Altın fiyatları öğleden sonra, altın ons değeri % -0,10 düşüşle 1.299,13 Dolar’dan satılırken altının gramı çeyrek altın fiyatı bugün Kapalı Çarşı’da ne kadar? Ekonomi uzmanları, altın yorumları köşesinde jeopolitik risk açısından önem teşkil eden ABD Başkanı ile Kuzey Kore Lider’inin buluşmasına yer verdiler. Görüşmenin nasıl gerçekleşeceği, nasıl mesajlar verileceği beklenirken, Türkiye tarafından Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları, piyasalarda düşüş yaşanması bekleniliyor.

Altın piyasası, 12 Haziran sabah saatlerinde hafif yükseliş içerisinde olurken kuyumcu fiyatları, alış-satış işlemlerinde son durum nedir? Anadolu Ajansı Analist Uzmanı İslam Memiş, gerek ABD’de gerek Avrupar’da ‘faiz kararları’ haftası olduğunu açıkladı. Memiş, ABD ve Avrupa’da kararın altın ons değerine olumlu katkıda bulunacaklarını açıkladı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın alış 188.68 liradan işlem görürken, gram altın satış 190.30 Türk Lirası.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın alış 308.17 liradan işlem görürken, çeyrek altın satış 314.56Türk Lirası.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını alış 1268.98 liradan işlem görürken, Cumhuriyet altını satış 1281.59 Türk Lirası.

22 AYAR ALTIN BİLEZİK NE KADAR?

22 ayar altın bilezik alış 172.63 liradan işlem görürken, 22 ayar bilezik satış 174.31Türk Lirası.

TAM ALTIN NE KADAR?

Tam altın alış 1245.78 liradan işlem görürken, tam altın satış 1258.12 Türk Lirası.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın alış 616.51 liradan işlem görürken, yarım altın satış 629.07 Türk Lirası.

REŞAT ALTIN NE KADAR?

Reşat altın alış 1242.85 liradan işlem görürken, Reşat altın satış 1255.41 Lirası.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELİR?

Her gün 1-5 liralık değer değişimine sebep olan altın piyasasında yükselme sebepleri nelerdir sorusuna Piyasa Anket sitesinin hazırlamış olduğu maddeler:

1 ) Küresel ve yerel enflasyon: Enflasyon; fiyat genel seviyesinde oluşan artışı gösteren ölçüt olarak tanımlanır. Eğer enflasyon yüksek ise paranızın alım gücü düşer. Küresel enflasyonda da  para biriminin alım gücü düşüş gösterir. Bu durumda fiyatların her zaman yükseliş trendi içinde olmuştur. Para biriminin alım değeri düştüğü için oranlar artar ve siz paranızla aynı miktarda altın alamazsınız. Bu nedenle küresel  ve yerel enflasyon sarı-metal değerlerinin en büyük düşmanıdır.

2 ) Küresel Likidite; Likidite borsa programlarında sürekli duyduğumuz bir terimdir. Likidite; nakit akışı anlamına gelen bir borsa terimidir. Likiditenin artış göstermesi değerleri doğrudan etkiler ve değerleri yükselerek bir trend içine girer. Altın miktarı sabit iken altın maliyetinin artmış olması ve piyasa da paranın daha fazla olması piyasanın artmasına neden olacaktır. Bu nedenle küresel likidite oranları doğrudan etkileyen bir etkendir.

3 ) Altın stok durumu; Dünya üzerinde belirli miktarlarda altın stoku mevcuttur. Yeni altın kaynakları bulunmadığı dönemlerde mevcut stok azalma gösterir ve sarı-metal oranları bu dönemde olağanüstü artış gösterir. Bu durum genelde düğün mevsimi olarak bilinen yaz aylarına girmeden ortaya çıkar. Bu dönemde altın alımları dünya genelinde en yüksek derece de gerçekleştiği için oranlarda muazzam derece de artış gösterir.

4 ) Küresel Riskler: Altın bir yatırım aracı olarak her devirde değerini koruyan ve zarar ettirmeyen bir meta olduğu için  tercih edilir. Ancak çeyrek altını etkileyen ve altın piyasasının yükselmesine neden olan küresel risklerdir. Altın en kolay nakite çevrilebilen ve dünyanın her yanında işlem gören bir cevher olduğu için  her insan yatırım amacı olarak altın satın alır. Özellikle küresel risklerin, savaşların olasılığının artması ile insanlar döviz fiyatlarına güvenmeyip nakitlerini altına çevirerek altın satın alırlar. Altın satın alımları piyasa da altın  daralmasına neden olur ve sarı-metalin aşırı derece de artmasına neden olur.

5 ) Reel faiz oranları: Reel faiz; elde tutulan paranın elde tutulmasının maliyeti olarak bilinir.  Bu nedenle elinizde tuttuğunuz altının da elde tutulma maliyeti mevcuttur. Özellikle küresel reel faizler arttığında yerel reel faizler de artış gösterir. Bu durumda insanlar ve yatırımcılar nakitlerini altına çevirerek nakit tutma maliyetini ortadan kaldırmak ister. Nakitlerin altına çevrilmesi işlemleri piyasa da altının azalmasına ve doğrudan fiyatlarının artmasına neden olur.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS