Anadolu beyaza büründü

Anadolu beyaza büründü

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar ve tipi nedeniyle Van'da 689 mahalle, Bitlis'te 256, Hakkari'de 105 köy ve 277 mezra ile Muş'ta 215 köye ulaşım sağlanamıyor. Erzincan ve Rize'de mahsur kalan 2 hasta kar paletli ambulansa hastaneye yetiştirildi.

Son bir haftadır etkili olan yağışlar nedeniyle Van'da kar kalınlığının 26, Hakkari'de 57, Bitlis'te 181 ve Muş'ta da 59 santimetreye ulaştığı öğrenildi.


Van
Van Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, kent genelinde 698 mahalle yolunun etkili kar ve tipi nedeniyle kapandığı belirtildi. Yaşanabilecek buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşlar uyarıldı.


Bitlis
Kentte etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle, merkez ve ilçelere bağlı 256 köye ulaşım sağlanamıyor. Kent merkezinde kar kalınlığı 181 santimetre ölçülürken, vatandaşlar don ve çığ tehlikelerine karşı uyarıldı.


Muş
İl merkezi ve ilçelere bağlı 215 köy yolu ulaşıma kapandı.


Hakkari
105 köy ve 277 mezra yolunun kapandı, ekiplerin yol açma çalışmaları devam ediyor.Erzincan
Erzincan'ın Üzümlü ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşayan hamile kadın, yoğun kar yağışının kapattığı yollar nedeniyle ekiplerin yaklaşık 5 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı. 8,5 aylık hamile Ebru Nurali'nin yakınları, (25), il sağlık ekipleriyle iletişime geçerek hamile yakınlarının Sağlık Bakanlığının "Misafir Anne Projesi" kapsamında, Erzincan Halk Sağlığı misafirhanesine yerleştirmek için yardım talep etti. Hamile kadına ilk müdahaleyi ambulansta yapan sağlık ekipleri, daha sonra eşi ile birlikte hamile kadını 1 saatlik yolun ardından Üzümlü İlçe Devlet Hastanesine götürdü.Rize
Rize'de 2 gün boyunca aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı bu sabah etkisini yitirdi. 348 köy yolunun tamamının ulaşıma kapandığı, elektriklerin kesildiği, çatıların çöktüğü Rize kent merkezinde kar kalınlığı 1 metreye ulaşarak son 20 yılın rekoru kırıldı.


Rize'nin Derepazarı ilçesinde kar dolayısıyla yolu kapanan Kirazdağı köyünde 70 yaşındaki akciğer kanseri hastası Tahsin İpek, köydeki yoğun kar yağışından dolayı elektriklerin kesilmesi üzerine solunum cihazını kullanamadı. Rahatsızlanan Tahsin İpek, yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından kar paletli
ambulansla hastaneye ulaştırıldı.Sivas
Sivas'ta son 4 gündür etkili olan aşırı soğuk hava kentte hayatı olumsuz yönde etkiledi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düşmesiyle, Türkiye'nin en uzun nehri olan Kızılırmak'ın büyük bölümü buz tuttu.


Karayollarında durum
Erzurum-Çat-Karlıova, Siirt-Eruh ve Dereli-Şebinkarahisar (Eğribel Geçidi) yolları, kar ve tipi nedeniyle trafiğe kapandı.Trakya


Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Edirne, yağış nedeniyle beyaza büründü. Polis ekipleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı bazı kavşaklarda önlem aldı. Kar, kent merkezinin yanı sıra Bulgaristan'a geçişi sağlayan Kapıkule Gümrük Kapısı ile Lalapaşa ilçesine bağlı Hamzabeyli Gümrük Kapısı yolunda da etkili oldu.


Kırklareli
Kırklareli'de etkili olan kar yağışı ise hayatı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde kar kalınlığı 2, Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Gümrük Kapısı'nda 3, Kofçaz ilçesinde 4, Demirköy ilçesinin Mahyatepe mevkiiinde 7 santimetreye ulaştı.


Çorlu
Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde hava sıfırın altında 5 dereceye kadar düştü. Sabah saatlerinde başlayan ve aralıkla süren yağış nedeniyle ilçe beyaza büründü. Yağış çevre yollarında karayolları ve belediye ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışmalarına başlarken, Çorlu Havaalanında yapılması planlanan eğitim uçuşları da iptal edildi.


Düzce
Düzce'de kar yağışı etkili oluyor. Kent genelinde yaklaşık bir haftadır etkisini gösteren kar, günlük hayatı olumsuz etkiliyor. D-655 Batı Karadeniz Bağlantı Yolu'nun Hiciz ve Kabalak rampalarında yoğun kar yağışı nedeniyle trafik kontrollü sağlanıyor. TEM otoyolu ve D-100 karayolu Bolu Dağı geçişinin Düzce kesiminde etkili olan kar, yer yer ulaşımı güçleştiriyor. Kar kalınlığı kent merkezinde 20, Bolu Dağı'nda 50, yüksek kesimlerdeki Topuk Yaylası, Güzeldere ve Tepeköy mevkilerinde de 70 santimetreye ulaştı.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS