AÜ YÖKDİL sınavı başladı, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

AÜ YÖKDİL sınavı başladı, sonuçlar ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınavı 10 Mart 2019 Pazar günü saat 14.00’te başladı. 35 sınav merkezinde gerçekleştirilen sınavlar sonrasında adaylar için itiraz süreci başlayacak. Peki, YÖKDİL sınav süresi ne kadar, itirazlar hangi tarihte başlayacak?

2019 YÖKDİL sınavı ile yabancı dil bilgisi testi gerçekleştirilecek. Sınava katılan adaylar Anadolu Üniversitesi yönetimindeki sınavdan elde ettikleri puanları çeşitli alanlarda kullanabilecek. 10 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilen YÖKDİL sınavı sonrasında itirazlar 11-15 Mart 2019 tarihinde yapılabilecek.

YÖKDİL SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecek.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YÖKDİL sonuçları sınavdan kısa bir süre sonra Anadolu Üniversitesi tarafından açıklanacak. Sınav sonuçları ile ilgili detaylı bilgiler AÜ aday işlemleri sayfasından ya da ÖSYM'den duyurulacak.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YÖKDİL ADAY İŞLEMLERİ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ...

ÖSYM AİS SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ...

SINAVDA NELER SORULUYOR?

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

YÖKDİL PUANI NERELERDE KULLANILABİLİR?

Sınavdan elde edilen puanların kullanım alanları şöyle;

Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici)

-Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda

-Doçentlik sınav başvurusunda

-Yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde.

SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?

Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

 

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS