Anayasa Mahkemesi 'Dershane Kanunu'nu iptal etti

Anayasa Mahkemesi 'Dershane Kanunu'nu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını düzenleyen kanunu iptal etti. Yüksek Mahkeme'nin bu kararı sonrasında dershaneler, 1 Eylül 2015 tarihinde kapanmayacak, faaliyetine devam edecek.

İptal kararı oy çokluğu ile alındı.


Bu karar sonrası 1 Eylül 2015'te kapanması öngörülen dershaneler, eğitim hizmeti vermeye devam edecek. 


Adı rüşvet olayına karışan MHP'li meclis üyesi istifa etti


CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu


Dersanelerin dönüştürülmesini öngören yasa TBMM'de kabul edilmiş, CHP ise bu düzenlemenin teşebbüs hürriyetini ihlal ettiği temel gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açmıştı.


Dershaneler tasarısı Meclis'ten geçti


Davayı esastan görüşen Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi oy çokluğuyla iptal etti.

İptal edilen düzenlemede, dershanelerin orta öğretime veya yüksek öğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde olamayacağı, faal dersanelerle dönüşümünü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin 1 Eylül 2015 tarihinde sona ereceğini, Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatındaki yöneticilerin yasanın yürürlüğe gireceği tarihte görevlerinin sona ereceği ve son olarak da dersane öğretmenlerinin KPSS şartı aranmaksızının sözlü sınavla öğretmen olarak devlet memuriyetine geçebilmelerine olanak sağlıyordu..

Dersanelerin dönüştürülmesine ilişkin yasa yürürlüğe girdiğinde 3074 dersane faaliyet halindeydi. 400'e yakını da kendi isteğiyle faaliyetine son vermişti.  Bunlardan 2289 tanesi dönüşün programına başvurdu. Bugün itibariyle 785 dersanenin dönüşümü tamamlanmıştı.  Ancak Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla dönüşümü tamamlamayan dersaneler faaliyetine devam edebilecek. Dönüşümü tamamlananlar da yeni başvuru yaparak tekrar dersane statüsüne dönebilecek.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS