Ankara Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: Ankara

Ankara Cuma namazı saati | Diyanet 23 Ağustos Cuma saatler: Ankara

Ankara Cuma saati Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Her hafta olduğu gibi bu hafta da Cuma namazını kılacak vatandaşlar abdestlerini alıp Cuma saatinde cami ve mescitlerde omuz omuz saf tutacaklar. Tabi bunun için namaz vakti oldukça önem taşıyor. Gözler ise namaz saatine çevrilmiş durumda… Peki, Ankara Cuma namazı saati kaç? İşte 23 Ağustos Ankara Cuma namazı saati…

Cuma namazı saatleri hemen her ilde olduğu gibi Ankara için de en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Ankara il genelindeki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Cuma namazı kılacak vatandaşlar ise “Ankara Cuma namazı saati kaç?” sorusunun cevabını araştırıyor. Hemen belirtelim ki Cuma namazı öğle ezanı saatinde eda ediliyor. Bu nedenle Cuma namazı kılınacak ilin öğle ezanı vakti aynı zamanda Cuma namazı saati oluyor.


Peki, Ankara Cuma namazı saat kaçta eda edilecek? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilip kamuoyuyla paylaşılan 23 Ağustos Ankara Cuma namazı saati…


Ankara Cuma namazı saati: 12.56


İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN


Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?


Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.


Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).


Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).


Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).


Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS