Ankara Cuma saati | 12 Temmuz Cuma namazı saatleri: Ankara

Ankara Cuma saati | 12 Temmuz Cuma namazı saatleri: Ankara

Ankara Cuma namazı saati 12 Temmuz Cuma günü yani bugün en çok araştırılanların başında yer alıyor. Cuma saati öncesi Başkent’teki cami ve mescitlerde tüm hazırlıklar tamamlandı. Cuma namazı öncesi geri sayım başladı. Peki, Ankara Cuma namazı saat kaçta? İşte tüm merak edilenler…

Ankara Cuma namazı vakti, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilip vatandaşlarla paylaşıldı. Kocatepe ve Hacı Bayram-ı Veli camileri başta olmak üzere Ankara il genelindeki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Gözler namaz saatinde. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Temmuz Cuma namazı saati tespit edilip Diyanet namaz saatleri takviminde yer aldı. İşte, Ankara Cuma namazı saati…


ANKARA CUMA SAATİ – 12 TEMMUZ


Namaz vakitleri Güneş’in her ilde ayrı saatlerde doğup batması nedeniyle o ile özel olarak belirleniyor. Diyanet tarafından belirlenen vakitler ardından takvime işleniyor.


Bu bilgilere göre Ankara için Cuma namazı vakti bugün saat 12:59 olacak. Yani Ankara’da öğlen ezanı saat 12:59’da okunacak.


Cuma namazının hükmü nedir?


Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve icma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cuma 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her Müslüman erkeğe farzdır” (Ebu Davud, Salat, 216; Beyhaki, es-Sünenü’l-Kübra, III/246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber döneminden günümüze kadar kılına gelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS