Ankara Cuma saati 14 Haziran | Diyanet namaz ve ezan saatleri: Ankara

Ankara Cuma saati 14 Haziran | Diyanet namaz ve ezan saatleri: Ankara

Ankara Cuma namazı saati, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “namaz saatleri” takviminde kamuoyuyla paylaşıldı. Başkent’te Cuma namazı kılacak vatandaşlar, hemen her hafta olduğu gibi bu hafta da yani 14 Haziran Cuma günü öğle ezanı vaktini araştırıyor. Cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Ezan saati öncesi gözler Ankara Cuma vaktinde… İşte, 14 Haziran Cuma namazı saati…

Ankara cuma vakti bugün il genelinde camilere akın edecek milyonlarca Müslüman tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yeni haftanın cuma hutbesinde aile olmanın önemine dikkat çekecek olan Diyanet, hutbede peygamberin hayatından örneklere de yer verecek.


Namaz vakitleri Güneş’in her ilde ayrı saatlerde doğup batması nedeniyle o ile özel olarak belirleniyor. Diyanet tarafından belirlenen vakitler ardından takvime işleniyor.


Bu bilgilere göre Ankara için Cuma namazı vakti bugün saat 12:54 olacak. Yani Ankara’da öğlen ezanı saat 12:54’de okunacak.


CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?


Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).


İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS