Ankara Cuma saati kaç? Diyanet Ankara Cuma namazı saati – 17 Mayıs

Ankara Cuma saati kaç? Diyanet Ankara Cuma namazı saati – 17 Mayıs

Ankara Cuma namazı saati, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından “namaz saatleri” takviminde kamuoyuyla paylaşıldı. Başkent’te Cuma namazı kılacak vatandaşlar, hemen her hafta olduğu gibi bu hafta da yani 17 Mayıs Cuma günü öğle ezanı vaktini araştırıyor. Cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Ezan saati öncesi gözler Ankara Cuma vaktinde… İşte, 17 Mayıs Cuma namazı saati…

Ankara Cuma namazı öncesi Hacı Bayram – ı Veli ve Kocatepe gibi Ankara ile anılan büyük camiler başta olmak üzere Başkent’teki cami ve mescitlerde hazırlıklar tamamlandı. Peki, bu hafta yani 17 Mayıs’ta Cuma namazı saat kaçta eda edilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara 5 günlük ezan vakitleri tespit edilip kamuoyuyla paylaşıldı. İşte, 17 Mayıs Ankara Cuma namazı vakti…

ANKARA CUMA SAATİ – 17 MAYIS

Ankara Cuma namazı vakti, Diyanet İşleri Başkanlığı “namaz saatleri” takviminde yer aldı. Bilindiği üzere Cuma namazı öğle ezanı vaktinde eda ediliyor. Bu nedenle Cuma ezanı saati aynı zaman Ankara Cuma günü öğle namazı vakti… İşte 17 Mayıs Ankara namaz vakitleri;

Ankara 17 Mayıs Cuma namazı saati: 12.50

CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINABİLİR?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

günün özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS