Ankara'da "Barış Mitingi"nde patlama

Ankara'da "Barış Mitingi"nde patlama

Ankara'da "Barış Mitingi"nde patlama

Tren garı kavşağında giden yolda bomba patladı. 95 kişi öldü, 246 kişi yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara’da “Emek, barış, demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan tren garı önünde saat 10.00 sıralarında  HDP, EMEP ve SDGF pankartlarının yoğun olduğu bölgede iki ya da üç kez patlama yaşandı.

İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama

İçişleri Bakanlığı, patlama sonucunda ilk belirlemelere göre 86 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 186 vatandaşın ise yaralandığını bildirdi

Patlamalar bölgede paniğe yol açtı. Tarihi tren garının da büyük hasar aldığı öğrenildi.Patlamanın etkisi ile çok sayıda kişi de yaralandı.Yaralıların olduğu bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi akşam saatlerinde yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 95'e yükseldiğini açıkladı.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Saat 23.10 itibariyle, menfur saldırı sonucu 48'i yoğun bakımda 246 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. Olayda 95 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir" bilgisine yer verildi.

Yaralılar hastanelere sevk edildi

Patlamada yaralananların, Dışkapı, Numune, Gazi, Hacattepe, Mustafa Kemal Atatürk Hastanelerine kaldırıldığı öğrenildi. Öte yandan AFAD ekipleri de bölgeye sevk edildi.

Tertip Komitesi: "Alandan ayrılacağız"

Miting tertip komitesi patlamanın ardından şu açıklamayı yaptı: "Pankartlarımızı topluyoruz, şube başkanları bölgelerden gelen kişileri arabalarına güvenli bir şekilde ulaştıracak. Yürüyüş kortejinin arkasında olaylar var, polis saldırısı söz konusu. Düzenli bir şekilde alandan ayrılacağız."

Bugün aralarında, DİSK, KESK,TMMOB ve Türk Tabipler Birliği'nin de olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü, Ankara'da "Emek, barış, demokrasi" mitinginde buluşmuştu.

 Mitinge sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, HDP ve çok sayıda kuruluşun katılımı bekleniyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sanatçılar katılım çağrısında bulunmuştu

Sanatçılar ve sendika temsilcileri önceki gün İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyerek mitinge katılım çağrısında bulunmuştu.

Yarın Ankara'da "Emek, barış, demokrasi" mitingi düzenleniyor

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "13 yıllık AKP politikalarından mağdur olan herkes o gün Ankara'da buluşacak" derken, oyuncu Tarık Akan ise "Emekçi arkadaşlarım hangi sendikaya üye olursa olsun Ankara'da büyük bir güçle DİSK ile olsun" diye konuşmuştu.