Ankara'da Berkin Elvan protestosu davası görüldü

Ankara'da Berkin Elvan protestosu davası görüldü

Ankara'da Berkin Elvan'ın öldürülmesini protesto ettiği için yargılanan gazeteci Rahmi Yıldırım, savunmasında, "TOMA yaşlı insanları ıslattı. İnsani ve vicdani refleksle 'Ne yapıyorsunuz?' dedim" diye konuştu.

Başkentte, 13 Mart 2014'teki Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemlerinde, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası"na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 13 kişinin yargılanmasına devam edildi.

Ankara 33. Asliye Ceza Mahkemesinde, bazı sanıklar ve avukatlarının katıldığı duruşmada, sanıklardan Rahmi Yıldırım ve Erdem Yinanç savunma yaptı.

Yıldırım, 29 yıldır serbest gazeteci olduğunu belirterek, "Almanya'daki bir radyo adına gösterileri izliyordum. Bulvarın karşı tarafında slogan atan 4-5 liseliye TOMA'dan su sıkıldığını, bunun üzerine yaşlıca bazı kişilerin, TOMA'ya 'Yeter artık' benzeri sözler söylediğini gördüm. TOMA, onları da yakın mesafeden ıslattı. Ben de artık gazeteci kimliğimi unutarak, oraya gittim, insani ve vicdani refleksle 'ne yapıyorsunuz?' dedim. Bu sırada birkaç polis koluma girdi" diye konuştu.

Yıldırım, sonraki süreçte, cep telefonuna mahkemeden gelen SMS ile hakkında dava açıldığını öğrendiğini söyledi.

Savcının, ifadesini almadan hakkında dava açtığını belirten Yıldırım, "Olay, ben dinlenilmeden suça dönüştürüldü" dedi.

Üniversite öğrencisi sanık Yinanç da fotoğrafçılıkla ilgilendiğini kaydederek, "İnternetten olayları duyunca fotoğraf çekmeye gittim. Polis, 'niye fotoğraf çekiyorsun?' diyerek, beni gözaltına aldı" savunmasını yaptı.

Sanık avukatları müvekkillerinin beraatlarını istedi.

Mahkeme, savunması alınmayan sanıkların savunmalarının tamamlanmasına ve olay tutanaklarında imzası bulunanların tanık olarak dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

İddianamede, sanıkların, "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak" suçundan 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapse çarptırılmaları isteniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS