Ankara'da güvenlik zirvesi

Ankara'da güvenlik zirvesi

Ankara'nın kalbindeki bombalı saldırı sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu bakanlar ve bürokratlarla acil toplantı yaptı. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, muhtemelen en az 2'si saldırgan olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen güvenlik zirvesi sonrası İçişleri Bakanı Efkan Ala açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Ala, otobüs durağında bekleyen vatandaşlara seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendiğini söyledi.


Bu tür saldırıların kendilerini yıldıramayacağını belirten Ala şöyle devam etti: "Seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla yapılmıştır bu saldırı, buna ilişkin çok ciddi tedbirler alınıyor. Ama dünyanın her ülkesinde terör yüzde 100 engellenen bir saldırı türü değil. Saldırıyla ilgili ciddi emarelere ulaşılmıştır, ciddi bulgular elde edilmiştir ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır."Ankara Kızılay'da terör saldırısı


"En az 2'si saldırgan 34 kişi can verdi"


Ala'nın ardından Sağlık Bakanı, can kayıpları ve yaralılarla ilgili bilgileri güncelledi. Müezzinoğlu'nun açıklamasına göre saldırıda 30'u olay yerinde olmak üzere 34 kişi can verdi, 125 kişi yaralandı. Yaralılardan 19'unun durumu ciddi, 7 hasta ameliyatta. Sağlık Bakanı bu 26 yaralı dışındakilerin hafif yaralı olduğunu, bu gece taburcu edilebileceklerini söyledi. 


 


Ankara görüntülerine erişim engeli


Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi. 1,5 saat süren toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş ve Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Ali Sarıkaya ve Ankara Milletvekili Ertan Aydın katıldı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS