Ankara'da Halep hazırlığı

Ankara'da Halep hazırlığı

Esad rejimi, Halep'teki muhalifleri kuşatmaya hazırlanırken aralarında Türkmenlerin de bulunduğu binlerce kişi Türkiye sınırına akın ediyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, sayının 70 bini bulabileceğini söylemişti. Gelişmeler üzerine Ankara da harekete geçti, AFAD Nüfus Hareketi Yönetim Sistemi hazır hale getirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan yazılı açıklamaya göre, sistemin uygulamaya hazır tutulması için AFAD'ın koordinasyonundaki kurumlara "mesaj emri" gönderdi.


Halep'ten kaçan binlerce Suriyeli Türkiye sınırında


Olası ihtiyaç için AFAD barınma merkezlerinde yeterli boş kapasite ayrıldı.


Türkiye sınırına gelenlerin sayısı 70 bini bulabilir


Olası tüm senaryolara karşı planlamaların yapıldığı vurgulanan açıklamada, Nüfus Hareketi Yönetim Sistemi'nin daha önce Kobani'den gelenler için uygulandığı ve başarılı olduğu hatırlatıldı.


Suriye'de muhaliflerin Azez-Halep koridoru kapandı


Sistem, Türkiye'ye giriş yapan misafirlerin uluslararası prosedürlere göre silahtan arındırılması, acil su ve gıda yardımı, detaylı arama, sağlık taraması, biyometrik kayıt ve barınma alanlarına transferlerini içeriyor.


Erdoğan: Halep'ten binlerce sivil Türkiye'ye doğru harekete geçti


Mülteciler Suriye'nin İğde ve Sucu köylerinde bekletiliyor


Öte yandan DHA'dan Hasan Kırmıtaş ve Reşit Çelebioğlu'nun Kilis mahreçli haberine göre, aralarında Türkmenlerin de bulunduğu yaklaşık 10 bin Suriyeli, geceyi ihtiyaçları Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının karşıladığı 60 bin sığınmacının barındığı Suriye'nin İğde ile Sucu köylerinde kurulan kampta geçirdi.


Halep'te ne oluyor?


Sınıra herhangi bir yığılma yaşanmazken, sığınmacıların en erken pazartesi günü Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan toplu halde Türkiye'ye alınabileceği öğrenildi.


İç kesimlerden Türkiye sınırına doğru kaçışlar sürerken, sınır hattında herhangi bir akın yaşanmadı, ancak buna rağmen sınır hattında yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Başbakan Davutoğlu Londra'da konuştu: 'Aklım sınır bölgesinde'


Yeni gelen Suriyeliler kamplarda bekletilirken, bazıları Türkiye'ye alınacağı umuduyla Öncüpınar'ın karşısındaki Esselame Sınır Kapısı'nın yanındaki kampta bekliyor. Yetkililer resmi açıklama yapmazken, Suriyelilerin gelişlerinin tamamlanmasının ardından toplu halde Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye alınabileceklerini söyledi. Bunun da en erken Pazartesi olabileceği kaydedildi.


Suriye ordusu Halep'teki muhaliflerin ikmal hattını kestiğini duyurdu


Adana 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Gaziantep 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal ile birlikte yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı sınır hattına gelerek incelemelerde bulundu. Tümgeneral Erbaş ile Tuğgeneral Soysal, Öncüpınar Sınır Kapısı ile İnanlı Piyade Hudut Karakolu'nu gezerek alınan güvenlik önlemleriyle ilgili bir süre bilgi aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS