Ankara'da "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşü

Ankara'da "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşü

Başkent Ankara tarihi bir güne tanıklık etti. Yüzlerce sivil toplum kuruluşunun öncülüğünde Teröre Karşı Birlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" yürüyüşü için Sıhhiye Meydan'ında toplananlar, Ulus'taki Birinci Meclis'e doğru yürüdü. Yürüyüş bitiminde bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu millet terörün karşısında. Bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Birlik, beraberlik içinde geleceğe kararlılıkla yürümek istiyor. Bu vatan, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Hep birlikte Türkiye'yiz" dedi. Yürüyüşte Doğan Grubu yöneticileri de yer aldı.

Hafta başında 14 işçi ve işveren örgütünün çağrısıyla yaşlısı genci kadını erkeği her kesimden vatandaş, öğle saatlerinden itibaren Türk Bayrakları ile Sıhhiye Meydanı'na geldi.


Araç trafiğine kapatılan Sıhhiye Meydanı ile yayalara kapatılan Abdi İpekçi Parkı ve çevresinden oluşan toplanma alanı, uzman ekiplerce yapılan bomba aramasının ardından saat 15.00'te vatandaşlara açıldı.


Farklı güzergahlardaki 7 arama noktasında yapılan üst aramasının ardından alana alınan vatandaşlara, yürüyüşün tertip komitesi görevlileri tarafından kırmızı ve beyaz renkte şapka, Türk Bayrağı ile düdük dağıtıldı.


Ankara'da büyük yürüyüş başladı


Sıhhiye Meydanı'nda toplanan vatandaşlar, saat 16.40'da Atatürk Bulvarı üzerinden Ulus'taki Birinci Meclis'e doğru "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" ve " Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" sloganları atarak yürümeye başladı.


Doğan Grubu yöneticileri de yürüyüşteydi


Ankara'daki tarihi yürüyüşe medya ve iş dünyasından da katılım oldu. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Koç Grubu'ndan Ali Koç, Demirören Grubu'ndan Yıldırım Demirören, TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Üyeleri, TESK Başkanı Bendevi Palandöken'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.Dev Türk Bayrağı elden ele taşındı


Ankara Adliyesi önüne tırla getirilen uzunluğu bin 500, genişliği 7 metre olan dev Türk Bayrağı, yürüyüşün başlamasının ardından vatandaşlarca elden ele taşındı.Yürüyüşün en önünde aralarında TOBB, Memur-Sen, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, TÜSİAD, MÜSİAD, Türkiye Barolar Birliği ve Hak-İş'in de olduğu 14 işçi ve işveren örgütünün yöneticileri yer aldı.


Yürüyüşün tertip komitesi görevlilerince dağıtılan düdükleri çalarak ve Türk bayraklarını sallayarak Atatürk Bulvarı üzerinde Ulus'taki ilk meclise varan vatandaşlar, burada toplandı. Burada Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, hep birlikte İstiklal Marşı'nı okudu.


Ulus'taki Birinci Meclis'te son bulan yürüş sonrasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açıklama yaptı."Gün, birliğimize ve birbirimize sahip çıkma günüdür"


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki işçi ve işveren örgütü yöneticileri hep birlikte ilk meclisin Ulus Meydanı'na bakan balkonuna çıktı.


Hisarcıklıoğlu, burada yürüyüşü tertip eden 14 işçi ve işveren örgütü adına bildiri okudu.


Yürüyüşe katılan herkesin ülkenin, milletin, devletin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Hep birlikte teröre karşı milli bir duruş sergilendi, milletimizin kardeşliğini gösterdiler. Bugün burada olan bizler, farklı dünya görüşlerine, farklı düşüncelere sahibiz. Ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz, bugünümüz, yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Bizi bize, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız.


Bir tarafta terör belasını hep birlikte yaşarken, toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutulması karşısında sessiz kalamayız. İşte bu yüzden her görüş ve düşünceden, toplumun tüm kesimlerinden mahşeri bir kalabalık bugün burada. Birliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Milletimizin kardeşliğini korumak için buraya geldik. Ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunu boşa çıkarmak için buraya geldik. Bizi ayırmaya çalışan fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Huzura kastedenlere karşı tek yürek olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Toplumsal barışa güç vermek ve kırılan umutları yeniden yeşertmek için buraya geldik. Farklılıklarımıza değil, ortaklıklarımıza, umut dolu geleceğimize odaklandık."


Terörü lanetlediklerini kardeşliğe sahip çıktıklarını hep birlikte "Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet" dediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, konuşmasına söyle devam etti: "Şimdi Türkiye Cumhuriyeti devletinin temellerinin atıldığı meclisteyiz. Yürüyüşün burada sonuçlanması son derece önemli bir mesajı içermekte. Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan kurucu meclisteyiz. Aziz milletimiz, gün, demokrasimize, birliğimize ve birbirimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte bugün sağduyumuzu ortaya koyduk. Hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu ülkenin vatandaşı olmanın bilinciyle bir araya geldik. Bundan sonra da bu kararlı birlikteliğimizi sürdüreceğiz. Kalbini öfkeyle dolduranların değil, yüreği kardeşlik ve barışla çarpan insanların sesi olacağız. Teröre tepki göstermek adına vatandaşlarımızı rencide edecek, kardeşliğimize zarar verecek her tür eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Bu millet terörün karşısında. Bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Birlik, beraberlik içinde geleceğe kararlılıkla yürümek istiyor. Hepimiz bu memleketin evlatlarıyız, birbirimizin kardeşiyiz. Bu vatan, bu ülke, bu bayrak hepimizin. Hep birlikte Türkiye'yiz."


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun okuduğu bildirinin ardından etkinlik son buldu. Yürüyüş dolayısıyla trafiğe kapatılan yollar kademeli olarak açıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS