Ankara'da yol kenarı otoparkları ücretsiz olacak

Ankara'da yol kenarı otoparkları ücretsiz olacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 15 Temmuz Çarşamba gününden itibaren bazı cadde ve sokaklardaki otoparklarla ilgili uygulayacakları karara ilişkin, "Yol kenarı otoparkların tamamını iptal etmiş bulunuyoruz. Yol kenarı otoparkları bundan sonra Ankara'da ücretsiz" dedi.

Gökçek,


Konuya ilişkin bugün aldıkları kararı da açıklayan Melih Gökçek, şöyle devam etti: "Dedik ki biz otoparkların tamamını Ankara'da bedava haline getirelim, kimseden para almayalım. Bu kararı Sayın Başbakanımıza arz ettim. Sayın Başbakanımız da 'Derhal bunu yap, bence de en uygun olanı budur' dedi. Sayın Başbakanımızın da talimatı bu istikamette oldu. Dolayısıyla, biz inşallah kararımızı alacağız. Önümüzdeki haftadan itibaren bilboardlarda da ilan edeceğiz. Vatandaşımızdan para almayacağız. Tabi biz bunu yaparken otoparkçılarla yapılmış olan mukaveleler var, kiralanan yerler var. Bunlar şartları yerine getirmediği için elimizde de yeterince tutanağımız olduğu için bu tutanaklara istinaden hepsini feshedeceğiz. Öyle zannediyorum bu tarzdaki şikayetler ortadan kalkar."


"Uymayanlara polis müdahale edecek"


Kararın uygulanmaya başlamasının ardından neler yapılacağına ilişkin bilgi veren Gökçek, "Bundan sonra ALO 153 zabıtaya ve ALO 155 polise yapılan ihbarlar müşterek takip edilecek. Vatandaştan para almaya kalkan herhangi bir başıbozuk, kendisini 'otopark mafyası' kabul edip gelecekler olursa, direkt olarak polis gidecek, müdahale edecek. Bu konuda yaklaşık 10 ekip kurulacak Ankara civarında şikayetlere anında müdahale edilebilmesi için. Kesinlikle vatandaştan para alınmasını önlemeye çalışacağız. Bu konuda vatandaşlardan da destek bekliyoruz" diye konuştu.


Karar da kapalı otoparkları kastetmediklerini vurgulayan Melih Gökçek, "Yol kenarı otoparkların tamamını iptal etmiş bulunuyoruz. Yol kenarı otoparkları bundan sonra Ankara'da ücretsiz. Herhangi bir ücret almaya kalkan olursa, bunun belediyeyle bir alakası, ilgisi yok ve vatandaşlarımız ALO 155 ve ALO 153'e
rahatlıkla şikayetlerini yapabilecekler. Biz de bu suretle tedbirimizi almış olacağız. Bizim arzumuz, bu işe başlarken bu işi disipline etmekti ama maalesef fazla paraya tamah eden kişi, bir de belediyeden burayı kiraladığını hissedince cüretini daha çok arttırdı. Başka çıkış yolu da bulamadık. Sayın Başbakanımızla da görüşüp bunu teklif ettik, Başbakanımızda bunun olması istikametinde talimat verdi. Biz de yeni tatbikatımıza önümüzdeki haftadan itibaren başlıyoruz."


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bu kararın 15 Temmuz Çarşamba gününden itibaren uygulanacağını da sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS