Son Dakika

Ankara'daki kum fırtınası nereye gidiyor? Kum fırtınası uyarısı: Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir

A A

14.09.2020 - 18:51

Birçok insan Ankara'daki kum fırtınasının hangi ile gittiğini merak ediyor. İnsanlar kum fırtınası nereye gidiyor şeklinde araştırmalar yapıyor. Meteoroloji'den kum fırtınası yani toz fırtınası uyarısı yapıldı. Birçok insan kum fırtınası hangi illerde olacak? araştırmasını yapıyor. Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir için Meteoroloji kum fırtınası uyarısında bulundu.

Ankara'daki kum fırtınası nereye gidiyor? Kum fırtınası uyarısı: Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir

Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir kum fırtınası uyarısıyla panik oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir için hassas toz fırtınası uyarısı yaptı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınalarının özellikle koah, bronşit ve astım hastası ile yaşlılar için sağlık sorunu teşkil ettiğine dikkat çekerek, "Kronik hastalığı olanlar, astımı olanlar, kronik bronşiti olanlar, koah olanlar, alerjisi olanlar bu dönemde dışarı çıkmasınlar, pencerelerini açmasınlar, balkona bile çıkmasınlar" dedi. Peki ama hangi illerde kum fırtınası olacak?

Kum fırtınası hangi illerde olacak?

Ankara'yı geçen cumartesi günü etkiyen toz fırtınasının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü pazartesi gününden itibaren Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkkesir için hassas toz fırtınası uyarısında bulundu. 'Tozlu Kuşak' olarak ifade edilen Afrika, Orta Doğu ve Asya çöllerinin ortasında yer alan Türkiye, dünyadaki en önemli iki toz kaynağı olan Afrika ve Orta Doğu kaynaklı çöl tozlarının etkisi altında yer alıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi, toz taşınımının en fazla etkilediği bölgeler arasında bulunuyor.