Ankara'daki terör saldırısının faili belli oldu

Ankara'daki terör saldırısının faili belli oldu

Ankara Kızılay'da dün akşam 37 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının faili belli oldu. Güvenlik kaynaklarına göre saldırıyı 1992 doğumlu S.Ç.D. adlı kadın terörist gerçekleştirdi. S.Ç.D.'nin ailesinden kan örneği alındı. Baba D., kızının 2012 yılından beri kayıp olduğunu belirterek "Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum" dediği öğrenildi.

Reuters'a bilgi veren güvenlik kaynakları, Kızılay'daki saldırıyı gerçekleştiren kişilerden birinin 1992 doğumlu S.Ç.D. olduğuna dair kanıtlara ulaşıldığını bildirdi.


Kaynaklardan biri, "Konu üzerinde halen üzerinde çalışılıyor. 2013 yılında PKK'ya katılmış" dedi.


Kaynaklar, saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen erkek saldırgana dair bir bilgi paylaşmadı.  


DNA için kan örneği alındı


24 yaşındaki S.Ç.D.'in Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi'nde oturan ailesinden DNA karşılaştırması için kan örneği alındı. Ailenin de yaklaşık 30 yıl önce Kars'tan göç ederek Marmara Ereğlisi'ne yerleştiği belirlendi.


Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gece saat 03.30 sıralarında evlerinden alınarak emniyete götürülüp ifadesi alınan baba, kızının 2012 yılında Balıkesir Üniversitesi'ne kayıt yaptırmasının ardından bir daha haber alamadığını ve hakkında kayıp başvurusunda bulunduğunu söyledi.


"Böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum" 


Baba D. ifadesinde, "Kızım ilk, orta ve liseyi Marmara Ereğlisi'nde okudu. Daha sonra Balıkesir'de üniversitesi kazanarak 2012 yılında kayıt yaptırdı. Daha sonra kendisinden haber alamadık. Kayıp başvurusu da yaptık. Ama böyle bir olaya karışmışsa cenazesini de kabul etmiyorum" dediği öğrenildi.


Bomba eyleminin şüphelisi S.Ç.D.'in babasının yanı sıra erkek kardeşinin de Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alındı. Ardından baba D. ile oğlunun Tekirdağ Devlet Hastanesi'nde DNA karşılaştırması için kan örnekleri alınarak S.Ç.D. ile karşılaştırılması için Ankara'ya gönderildiği bildirildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS