Antalya Aile Hekimleri Derneği'nden şikayetçi muhtarlara tepki

Antalya Aile Hekimleri Derneği'nden şikayetçi muhtarlara tepki

Antalya'da bazı mahalle muhtarlarının keyfi istedikleri ilaçları yazmıyor diye aile hekimini Vali Münir Karaloğlu'na "yüzü gülmüyor" diye şikayet etmelerine aile hekimlerinden tepki geldi. Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ekin Saba, "Vatandaşlar, keyfi talepleri yerine getirilmeyince, mesnetsiz gerekçelerle şikayetçi olabilmektedir. Birçok vatandaşla bu yüzden tartışmalar yaşayan, idari ve adli soruşturmalara maruz kalan hekimlerin gülmesini nasıl beklersiniz?" dedi.

Antalya Döşemealtı'nda bazı mahalle muhtarları, istedikleri ilaç ve raporları yazmadıkları gerekçesiyle aile hekimini suçlamış ve ilçede incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu'na, "hiç yüzü gülmüyor, güvendiği biri olmalı" diye şikayette bulunmuştu. Valinin de "gülmemek için birine güvenmesi mi gerekiyor, karakteri öyledir" dediği olaya ilişkin Antalya Aile Hekimleri Derneği'nden açıklama geldi.

Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ekin Saba, "Aile hekimlerinin asli görevi, aşılama, gebe-bebek takibi, hastalıkların oluşmasını önlemek yani koruyucu hekimlik ve birinci basamak poliklinik hizmetleridir. Hastanın keyfi olarak istediği ilaçları yazmak, eczaneye olan borçlarını ödemesi için reçete düzenlemek gibi görevleri yoktur" dedi.

Hastanın isteğine göre ilaç yazmanın, evrensel hekimlik mesleği ve tıp bilimi ile de bir ilgisi olmadığına işaret eden Uzm. Dr. Saba, şunları söyledi:

"Unutulmamalıdır ki, ilaçlar kimyasal birer maddedir, yerinde ve dozunda kullanılmaması halinde ortaya çıkacak olumsuz sonuçlardan direkt olarak hekimler sorumludur. Sağlık bakanlığımız bu konuda vatandaşa ve sağlık çalışanlarına sürekli bilgilendirmeler yapmaktadır. Aile hekimlerinin çoğu, hastaların uygunsuz istekleriyle boğuşmaktan, görev tanımında olmayan işlerle uğraşmaktan, haksız hukuksuz uygulamalardan tükenmiş durumda bulunmaktadır. Vatandaşlar, keyfi talepleri yerine getirilmeyince, 184 hattına 'Doktor bana iyi davranmadı, beni kovdu, güler yüz göstermedi' gibi mesnetsiz gerekçelerle şikayetçi olabilmektedir. Birçok vatandaşla bu yüzden tartışmalar yaşayan, idari ve adli soruşturmalara maruz kalan hekimlerin gülmesini nasıl beklersiniz?"

Bu yanlışlığa kendileriyle birlikte "dur" demesi, vatandaşa örnek teşkil etmesi gereken muhtarlardan hekimlere destek vermesini beklediklerini belirten Uzm. Dr. Saba, "Aksi tutum ve davranışlar sağlıkta şiddetin artmasına sebep olmaktan başka bir sonucu doğurmaz. Unutulmamalıdır ki, hekimler de insandır; birer robot ya da makine değildir. Toplumu ilgilendiren her türlü olay onları da etkiler, üzülürler, gerilirler, acıkırlar ve sürekli gülemezler. İletişimin iki taraflı olduğu göz ardı edilememelidir" şeklinde konuştu.

Uzm. Dr. Ekin Saba, "Biz aile hekimlerinin tüm amacı, sağlıklı bir toplum için görevimizi uygun bir şekilde yerine getirmektir. Bizler herkese ve herşeye rağmen, bu amaç doğrultusunda sağlık hizmeti vermeye devam edeceğiz" dedi.

Mahalle muhtarlarının, hastalarına güler yüz göstermediğini ve ilaç yazmadığını öne sürdükleri aile hekimlerini valiye şikayet etmelerini büyük bir talihsizlik ve aile hekimlerine haksızlık olarak değerlendiren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Dr. Erkut Coşkun, "Antalya'da yaşanan olay bizlere bir kez daha gösterdi ki, maalesef vatandaşımız hizmet aldığı, sağlığını emanet ettiği aile hekimini ve aile hekimliği sistemini yanlış anlamaktadır" dedi.

Coşkun, hekimliğin ana unsurunun zarar vermemek olduğunu, aile hekiminin esas görevinin, vatandaşın önce sağlığını koruyacak tedbirleri almak, sonra da tedavisini planlamak olduğunu hatırlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS