Antalya Valisi kurum amirlerine karne dağıttı

Antalya Valisi kurum amirlerine karne dağıttı

Antalya’nın 2017 yatırım miktarı 17 milyar 555 milyon 221 bin 212 lira olarak açıklandı. Vali Münir Karaloğlu, projeler için çıkarılan ödenekleri kullanamayan kurum amirlerine karne vererek "Karnen sıfır, otur yavrum" dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, "Bazı kurumlarımız 2017'de yatırım harcamalarında sıfır çekmiş ama ödeneğini yüzde 100 harcayan kurumlarımız da var. Yatırımlara önem vereceğiz." dedi.


Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde gerçekleştirilen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, yatırımcı kuruluşların ve mahalli idarelerin 2017 programında yer alan projelerini değerlendirdi.


Geçen yıl yatırımcı kuruluşlar ve mahalli idareler tarafından 855 yatırım projesi yürütüldüğünü belirten Karaloğlu, geçen yıl yatırımlar için tahsis edilen 3 milyar 771 milyon 366 bin 68 liralık ödeneğin 2 milyar 849 milyon 419 bin 867 lirasının harcandığını söyledi.


FETÖ sanığı eski vali: Arınç ve Faruk Çelik tanık olarak dinlensin


Projelerde parasal gerçekleşme oranının yüzde 75,6 olduğunu dile getiren Karaloğlu, bu oranın yatırımcı kuruluşlarda yüzde 81,3, mahalli idarelerde ise yüzde 63 olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi. Karaloğlu, "406 proje bitmiş, 366 proje devam etmekte, 29 proje ihale aşamasında, 53 projeye ise henüz başlanmamış. En çok ödenek 1 milyar 39 milyon lirayla ulaştırma, 422 milyon lirayla eğitime, 265 milyon lirayla da tarım sektörüne tahsis edilmiştir." diye konuştu.


Karaloğlu, Alanya ve Finike başta olmak üzere bazı ilçe belediyelerinin yatırım harcamalarının çok az olduğunu belirterek, "Bazı kurumlarımız 2017'de yatırım harcamalarında sıfır çekmiş ama ödeneğini yüzde 100 harcayan kurumlarımız da var. Yatırımlara önem vereceğiz. Karayolları, ulaştırma, orman bölge müdürlüğümüz gibi yüzde 100, yüzde 95 harcama yapan kurumlarımıza teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.


Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu'ndan gençlik merkezleri hakkında bilgi alan Karaloğlu, Hacıcaferoğlu'na, "Burhanettin senin de yatırım harcaman yüzde 41, sınıfta kaldın otur." sözleriyle espri yaptı.


Erdoğan'dan '3 kattan fazla yapılaşmaya izin vermeyin' talimatı


"Yaz döneminde inşaat yasağı var"


vali Karaloğlu, gençlik merkezlerinin çok aktif kullanılması, kamu kurumları mantığıyla yönetilmemesi gerektiğini söyledi.


Turizm kenti Antalya'da yaz döneminde inşaat yasağı olduğunu hatırlatan Karaloğlu, kurumların ihalelerini erken yaparak, ilkbahar ve sonbaharda inşaatlarını tamamlamalarını önerdi.


Sağlık İl Müdürü Ünal Hülür de 56 istasyonda 85 ambulansla hizmet verdiklerini ve geçen yıl 134 bin hasta taşıdıklarını anlattı.


İlin anne-bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının altında bulunduğunu dile getiren Hülür, "Ancak sezaryende yüksek bir iliz. Özel sektör bunu yükseltiyor, kamuda iyi durumdayız. Özeldeki sezaryen rakamlarını azaltmak için çalışma yapıyoruz." dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS