Antalya'da bombalarla yakalanan DEAŞ'çılara 3-12 yıl arası ceza

Antalya'da bombalarla yakalanan DEAŞ'çılara 3-12 yıl arası ceza

İntihar saldırısı hazırlığındayken yakalanan 6 DEAŞ'çıdan bombayı Kilis'ten Antalya'ya getiren sanığa "izinsiz tehlikeli madde bulundurmaktan" 12 yıl; bombalı yeleklerle saldırı gerçekleştireceği belirlenen sanıklara da "örgüt üyeliğinden" 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verildi. Saldırının finansmanını yapan sanığa ise sadece 3 yıl hapis cezası verildi.

Antalya'da bombalı eylem hazırlığı öncesinde DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla yakalanan Suriyeli 6 sanığa 3 ile 12 yıl arasında değişen cezalar verildi. Patlayıcı düzenekleriyle yakalanan ve tüm ilişki ağları ortaya çıkarılan sanıklardan en yüksek ceza bombayı Kilis'ten Antalya'ya getirilen sanığa verildi, saldırıyı gerçekleştireceği tespit edilen intihar saldırganlarına ise "örgüt üyeliğinden" 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verildi.


Gaziantep saldırısında ölenlerin sayısı 56'ya yükseldi


Antalya'da 31 Mayıs'ta düzenlenen operasyonla Mohamed Naser, İbrahim Alhammoud, Hasan Tabak, Abdülbasit Abduli, Meizar Alali Alkharfan ile Abdülhay Tabak intihar saldırısı düzenleyecekleri şüphesiyle yakalandı. Hasan Tabak'ın Konyaaltı'da kiraladığı evde yapılan aramada intihar yelekleri bulundu. Yeleklerle birlikte 2 basma butonu düzeneği ve 4 de elektrikli kapsül ele geçirildi. Tabak'ın bu yelekleri Hammudi kod adlı DEAŞ üyesinden temin ettiği tespit edildi. 6 şüpheli çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.


Kılıçdaroğlu'ndan Gaziantep açıklaması: Ciddi istihbarat zafiyeti var


'Talimatı Abu Ahmed kod adlı terörist verdi'


Kiraladığı evde intihar saldırısı hazırlıklarıyla ilgili teçhizat ele geçirilen Hasan Tabak'ın Telegram adlı program üzerinden Abu Ahmed kod adlı DEAŞ üyesiyle haberleştiği tespit edildi. Polis, Tabak'ın Abu Ahmed ile Kilis'te buluştuğunu ve Hammudi kod adlı DEAŞ'çıdan aldığı patlayıcı düzeneklerini Antalya'ya getirdiği belirlendi. İddiaya göre Hasan Tabak bu düzenekleri intihar saldırısını gerçekleştirecekleri ileri sürülen Mohammed Naser ile İbrahim Alhammoud adlı DEAŞ üyelerine teslim edecekti.


Bombacı listedeymiş


Hasan Tabak'ın para sıkıntısı çekmesi üzerine Konya'daki kayınpederi Abdülhay Tabak'tan yardım istediği ve bu paranın da Abdülbasit Abduli ve Meizar Alali Alkharfan adlı sanıklar aracılığıyla gönderildiği iddia edildi. Sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede Abduli ve Alkharfan'ın örgüt üyeleri arasında para transferlerini gerçekleştirmekle görevli oldukları yer aldı.


Suruç'taki canlı bomba saldırısının faili kesinleşti


'Amcamın kızının adı Sümeyye'


6 sanık hakkında Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların yargılamasına başlandı. Bombayı DEAŞ'ın tehdidiyle Antalya'ya getirdiğini söyleyen Hasan Tabak, polisteki ifadesinde anlattığı "Amca kızı Sümeyye" sözünün bir şifre olduğu beyanını ise, mahkemede reddetti.


Sanıklardan Mohamed Naser de iddianamede geçen "Amca kızı Sümeyye"nin bir parola olmadığını ileri sürerek, "Benim Sümeyye adında amcamın kızı var. Sümeyye beni arayarak 'Antalya'ya gidince Hasan Tabak'la görüş. Kendisi sana iş ve barınma konusunda yardımcı olacak' demişti" dedi.


Ankara Garı saldırısında istenen cezalar


Sanıklardan İbrahim Alhammoud da kendisinin ailesine yardım edebilmek için geldiğini, IŞİD ile ilgisi olmadığını iddia etti. Davanın ilk duruşmasında Meizar Alali Alkharfan ile Abdulbasit Abduli adli kontrolle tahliye edildi. Abdülhay Tabak da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


Diyarbakır'da HDP'nin mitingine bombaları kim koydu?


Bombayı getirene 12 yıl 6 ay


Tüm sanıkların hazır bulunduğu karar duruşmasında mahkeme, örgüt üyeleri arasında komisyon karşılığı para transferi yaptıklarını söyleyen Meizar Alali Alkharfan ile Abdülbasit Abduli'nin beraatına karar verdi. Patlayıcıları, canlı bombalar Mohamed Nesar ile İbrahim Alhammoud'a teslim etmek isterken yakalandığı ileri sürülen Hasan Tabak, silahlı terör örgütüne üye olmak, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme suçundan toplam 12 yıl 6 ay hapis ve 3 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.


Canlı bombalara 6 yıl 3'er ay hapis


Hasan Tabak'ın getirdiği patlayıcı maddeleri teslim alıp kendilerini patlatacakları iddia edilen Mohamed Naser ile İbrahim Alhammoud ise "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 6 yıl 3'er ay hapse mahkum edildi. Karar duruşmasına SEGBİS üzerinden Konya'dan katılan Abdülhay Tabak da aynı zamanda damadı olan kardeşinin oğlu sanık Hasan Tabak'a para gönderdiği için silahlı terör örgütüne yardım etmek suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS