Antalya'da polisin şiddet görüntülerini paylaşan üniversitelilere hapis cezası

Antalya'da polisin şiddet görüntülerini paylaşan üniversitelilere hapis cezası

Antalya'da iki üniversiteli, Gezi eylemleri sırasında protestoculara şiddet uygulayan ve bu nedenle de idari para cezası alan polislerin o görüntülerini yayınladıkları için 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, savcının, "görevi nedeniyle polise 'işkenceci' diye hakaret de ettiler" dediği öğrencilere verilen cezalar ertelendi.

Antalya'daki Gezi Parkı protestoları sırasında 3 Haziran 2013'te AK Parti İl Başkanlığı'nı koruyan 6 polis, 25 yaşındaki Erdem Kara'yı darp etti ve haklarında açılan dava sonucu da 3 bin 240 lira idari para cezasına çarptırıldılar. Hatta sanık polislerden B.A., Nisan ayında 28. Asliye Mahkemesi'ndeki duruşmada, "İzleyince ben bile kendime şaşırdım" diyerek pişmanlık belirtmişti. İşte failini bile şaşırtan o görüntüleri, iki üniversite öğrencisi sosyal paylaşım sitesi Facebook hesaplarında paylaşınca, karşılığı sert oldu. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri Uğur D. ve Barış Ç. hakkında "terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterdikleri" iddiasıyla dava açıldı.


"Hedef gösterdiler" iddiası


Erdem Kara'yı darp eden polislerden M.D.'nin şikayeti üzerine Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada yargılanan iki üniversiteli suçlamaları reddetti. Öğrencilere suçlamaları yönelten savcı ise esas hakkındaki mütaalasında, şikayetçi polis memuru M.D.'nin Güvenlik Şube Müdürlüğü Öğrenci Faaliyetleri Büro Amirliği'nde görevli olduğunu ve "sol marjinal grupların" hedefinde bulunduğunu ileri sürdü.


Savcı hazırladığı iddianamede de Erdem Kara'ya şiddet uygulayan bu sanıkların, 2014'teki Kobani protestoları sırasında da görevli olduğunu anlatarak, bu sıradaki fotoğraflarının da Facebook sayfasına yüklendiğini anlattı. Savcı, bu Facebook sayfasında, "Antalya'daki Gezi direnişi sırasında işkence görüntüleri ortaya çıktı" başlığıyla polisin fotoğraflarının yayınlanmasına, suçun delili olarak yer verdi.


'Kafamı kıran polis nerede?'


"Üniversitede işkenceci suç istemiyoruz"u suç saydı


Aynı polis memurunun üniversite kampusunda çekilen fotoğraflarını ve başkaca görüntülerini, "Üniversitede işkencesi polis istemiyoruz", "Polisin Gezi eylemleri sırasında bir eylemciye işkence uyguladığı ortaya çıktı" başlıklarıyla Uğur D.'nin "Antalya Muhalefet" adlı Facebook sayfasından paylaştığını iddia ederek, bunların suçun unsurları olduğunu iddia etti.


"İşkenceci' demek görevinden dolayı hakaret"


Savcı, söz konusu paylaşımların, marjinal grupların veya terör örgütlerinin husumetine yol açacak nitelikte olduğunu öne sürdü; ayrıca "işkenceci" sıfatıyla polis memuru M.D.'ye görevinden dolayı hakaret edildiğini ileri sürdü.


Polis havaalanında ABD'li kadını öldürdü, doktor da izledi


AİHM kararlarından örnek: "Kimliklerinin de kamu tarafından bilinmesi meşru çıkar"


Uğur D.'nin avukatı Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şube Başkanı Nusret Gürgöz, müvekkilinin paylaşımlarında hedef gösterme amacı taşımadığını belirterek, paylaşımların düşünce, vicdan, ifade özgürlüğü ve eleştiri hakkı kapsamında olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ilgili kararlarında olayların ciddiyeti ölçüsünde resmi görevlilerin sadece davranışlarını değil, kimliklerinin de kamu tarafından bilinmesinin meşru bir çıkar olduğunun belirtildiğini aktaran Gürgöz, ayrıca polis M.D.'nin terörle mücadelede görevli olmadığını, Güvenlik Şube'de çalıştığını belirterek, iddianamenin zaten çökmüş durumda olduğunu ifade etti.


Yargıtay polisin öldürdüğü Çağdaş Gemik'in ailesine verilen cezayı bozdu


Mahkeme suç saydı, ceza verdi


Ancak mahkeme, Uğur D. ve Barış Ç.'nin, terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef gösterdiklerine ve ayrı ayrı 1'er yıl hapis cezası ile cezalandırmalarına hükmetti. Üniversitelilerin cezasında indirim yaparak 10'ar aya düşüren mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS