Antalya'daki devlet okullarıyla ilgili uyarı: "Çocuk ölümleri riski çok büyük"

Antalya'daki devlet okullarıyla ilgili uyarı: "Çocuk ölümleri riski çok büyük"

Okul binaları ne kadar güvenli? Antalya'da bir ilkokulda çıkan yangının ardından bu soru tartışılıyor. Eğitim-Sen kentteki devlet okullarının alt yapı sorunlarına dikkat çekerek, "Çocuk ölümleri yaşanma riski çok büyük" uyarısı yaptı, özel okullara ayrılan ödeneklerin devlet okullarına ayrılmadığı eleştirisinde bulundu.


Yüzde 50'si riskli


"Logar, elektrik panoları, su ve elektrik tesisatları, yani eğitim öğretim faaliyetleri ve güvenlik tedbirleri" diye gönderilen ve öğretmenin mesleği dışındaki tüm işlerin öğretmenin üzerine yıkıldığını vurgulayan Başkan Öztürk, ilgili bakanlığın bu hizmetler için ne bütçe ayırdığını ne de altyapı tedbiri aldığını vurguladı. Antalya'da yaklaşık 1000 okulun en az yüzde 50'sinde elektrik, su tesisatlarının eski ve yetersiz olduğunu, acilen bu altyapı eksiklerinin giderilmesi gerektiğine dikkati çeken Öztürk, Kepez Endüstri Meslek Lisesi, Antalya Endüstri Meslek Lisesi, Anadolu liselerinin birçoğu, çok sayıda ilk ve ortaokulla, lisede bu tehlikenin olduğunu ifade etti.


Bütçe yetersiz


MEB bütçesinin yüzde 88'inin personele ve sigorta, geri kalan yüzde 12'nin de okul ihtiyaçlarına harcanması gerektiğini ama yetmediğini vurgulayan Öztürk, Diyanet, Savunma gibi alanlara eğitim ve sağlığa ayrılan bütçeden daha çok bütçe ayrılmasını da eleştirdi. Okullardaki elektrik, su tesisatı gibi altyapı çalışmalarının aslında çok pahalı olmayan işler olduğunu ve örneğin Milli Eğitim Müdürlüğü içinde düzenlenen konferans salonuna harcanan parayla 4-5 okulun altyapı yenileme çalışmalarının yapılabileceğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS