türkiye

AP oylamasına CHP'den tepki

  1. Türkiye

AP oylamasına CHP'den tepki

AP oylamasına CHP'den tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, AP'nin Türkiye ile müzakere sürecine ilişkin hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarıyı kabul etmesine tepki gösterdi. Yılmaz "Bu kararı yanlış buluyoruz. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu ortamda, Türkiye'deki demokrasi mücadelesine yardımcı olmak için alınmış bir karar değil, biz, sağduyunun hakim olmasını, sürecin devam etmesini destekliyoruz" dedi.

AP'nin kararını yanlış bulduklarını ifade eden Yılmaz, "Karar, Türkiye'niniçerisinde bulunduğu ortamda, Türkiye'deki demokrasi mücadelesine yardımcı olmakiçin alınmış bir karar değil. Bilakis Türkiye'deki siyasi iktidarın kendi yoluna devam etmesi için adeta önünü açan bir karar" diye konuştu. Yılmaz, şöyle devam etti:

"Biz 'tek adam rejimi' diyoruz veya başkanlık tartışmalarında AB'nin karışmaması için hükümetin eline de bir koz vermiş oluyorlar. Bunu yanlış buluyoruz. Bu kararın hukuki bir bağlayıcılığı yok, siyasi bir karar. Tabi hükümetin uygulamaya koymak istediği idam cezası, ayrıca OHAL uygulamalarının da bunda etkisinin olduğu açık. Öte yandan, Avrupa'daki marjinal gruplar, Türkiye'yi çekemeyen gruplar da bu OHAL uygulamalarını bir gerekçe göstererek birleştiler."

Söz konusu tavsiye kararının aralık ayında yapılacak Avrupa Konseyi zirvesinde onaylanacağını düşünmediğini vurgulayan Yılmaz, "Türkiye-AB ilişkilerinin çok çalkantılı dönemleri oldu. AKP'deki bazı çevreler müzakereler açılırken yapılan kutlamaları bugün adeta çıkmayı kutlar gibi yapıyorlar. Bunları yanlış buluyoruz. Biz, sağduyunun hakim olmasını, sürecin devam etmesini destekliyoruz" ifadesini kullandı.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS