Arife günü ne zaman? 2019 Ramazan Bayramı arifesi tatil mi?

Arife günü ne zaman? 2019 Ramazan Bayramı arifesi tatil mi?

Arife günü yani 2019 Ramazan Bayramı arifesi özellikle tatil planı yapanlar tarafından merakla araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında ise arife günün tatil olup olmadığı sorusu var. Peki, arife günü tatil mi? İşte, merak edilen soruların cevabı…

Arife günü ne zaman? sorusunun cevabı, özellikle tatil planı yapan veya iş yerinde izin günlerini ayarlamak isteyen çalışanlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, arife günü ne zaman? Arife günü tatil mi? İşte son düzenlemelerle birlikte arife günü ile ilgili detaylar…


ARİFE GÜNÜ NE ZAMAN?


Arife günü bayramın bir önceki günüdür. Yani hicri takvime göre 29 Ramazan bu yıl arife günüdür. 1 Şevval ise Ramazan Bayramı’nın birinci günüdür. Bu yıl 29 Ramazan, 3 Haziran Pazartesi gününe denk geliyor. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar sonrası 2019 arife günü resmi tatil ilan edildi. Özel sektörde ise arife günü yarım gün tatil olacak.


ARİFE GÜNÜ YAPILMASI ÖNERİLEN İBADETLER


* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.


* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.


* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.


* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.


* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.


* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.


* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.


* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS