Arife günü ne zaman, pazartesi günü resmi tatil mi?

Arife günü ne zaman, pazartesi günü resmi tatil mi?
Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkartıldı. Peki, bu karar özel sektör çalışanlarını da kapsıyor mu, memurlar bayramda toplam ne kadar izin yapacak, özel sektörde çalışanlar bayram tatilini birleştirebilir mi? Son günlerde okuyucuların en çok merak ettiği konular bunlar. 3 Haziran Pazartesi arife olmak üzere salı-çarşamba-perşembe günleri Ramazan Bayramı. Dolayısıyla pazartesi yarım gün çalışılacak, salı-çarşamba-perşembe günleri de resmi tatil olacak.

Arife günü farklı kurumlarda görev alan kişiler pazartesi gününün resmi tatil olup olmadığını araştırmayı sürdürüyor. Peki, 17.03.1981 tarih ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'a göre Arife Günü resmi tatil mi?

Pazartesi günü kurumlarda işlem yapmak isteyen kişiler konuyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor. 5.10.2016 kabul tarihi ve 6752 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a göre Arife günü öğleden sonra resmi tatil.


Yani pazartesi günü öğleden önce özel kurumlarda çalışan kişiler iş yerleri ile anlaşmadıkları takdirde yarım günlük bir çalışma yapacaklar.


Öte yandan kararname ile bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla devlet görevlileri ve kamu kurumu çalışanları için resmi tatil olarak 9 gün belirlenmişti.


Arife günü tam gün çalışan kişiler ise yarım günlük mesai almaya hak kazanacaklar. Yani öğleden önce normal çalışma süresi olacak öğleden sonra ise mesai durumuna geçilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS