Arife gününde şehitliklerde hüzünlü ziyaret

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan 17 günlük tam kapanmada geçirilecek olan Ramazan Bayramı'nın arifesinde, şehit yakınları mezarlıkları ziyaret etti.İçişleri Bakanlığı genelgesiyle arife günü ve bayramın birinci günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri, sabah erken saatlerden itibaren kabir ziyaretinde bulundu.

İSTANBUL

İzinler kapsamında Edirnekapı Şehitliği ziyaretçi akınına uğradı. Acılı aileler, şehit mezarlarının başlarında Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti.

Kimi şehit yakını mezar taşlarını yıkadı, kimi ise çiçek dikti. Şehit yakınları, bir bayramı daha buruk geçirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Belediye ekipleri ise, Edirnekapı Şehitliği’nin girişinde şehitliğe gelenlere karanfil dağıttı.

“ACIMIZ DAHA DÜN GİBİ”

1986 yılında Şemdinli'de şehit olan kardeşini ziyarete gelen Ali Rıza Aksoy, “Bizim için sözün bittiği an. Kardeşim bizim canımız ciğerimizdir. Her ay buraya ziyarete geliyoruz. Annem rahmetli olmadan önce her cuma günü geliyordu. Bayramda mezara gelen giden çok olur diye önceden gelip temizlik yapmak istedim” dedi. 1993 yılında Şırnak'ta kardeşi şehit olan Emel Güngör de “Kardeşim şehit olalı 28 yıl oldu ama bizim için fark etmiyor. Acımız daha dün gibi, bu acımızın tarifi yok. Annemi bugün getiremedim. Çok üzüldü” diye konuştu. Şehit yakını Hanife Gedik ise “Acımız çok büyük. Devletimiz sağolsun bugün için bize fırsat verdi. Ziyaretimizi gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

“YİNE BURUK BİR BAYRAM AREFESİ”

1999 yılında Elâzığ’da şehit olan kardeşini ziyarete gelen Makbule Sarı, “Beş kızdan sonra olan tek erkek kardeşimizdi. Annemiz babamız yok çok üzgünüm” dedi.

1993 Van’da şehit olan abisini kızı ile ziyarete gelen Orhan Akbaba ise “Öncelikle tüm şehit annelerinin ellerinden öpüyorum. Babaların hepsini selamlıyorum. Yine buruk bir bayram arefesi. İnsan duygularına hâkim olamıyor maalesef. Ama burada birçok Mehmetçiğimiz koyun koyuna yatıyor. Kardeşimi ziyarete kızım ile geldim. Kızım ‘amcamın cennet bahçesine gidelim’ diyor. Tekrar bu acıların yaşanmamasını temenni ediyorum. Bugün arefe günü bayramların gerçekten bayram tadında geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

ESKİŞEHİR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 2018 yılında Suriye'nin Afrin kentine yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda PKK/YPG'li teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Serdar Ege’nin annesi Gülten Ege de şehitlik ziyaretine geldi.

Oğlunun mezarı başında dualar okuyan Gülten Ege, Ramazan Bayramı’nı buruk yaşadıklarını söyledi. Oğlunun o dönem şehit olan 11 asker arasında yer aldığını ifade eden Gülten Ege, “2018 yılında Afrin'de 11 şehit vardı.

Onların içindeydi benim yavrum. 20 gün sonra da hemen yandaki Recep Çetin şehit oldu, o da buraya geldi. Daha önce tanımıyorduk ama şimdi kardeş gibi oldular. Ne yapayım, ne söyleyeyim yavrum? Bu soğuk taşlara sarılmak, Allah askerimizi, polisimizi, milletimizi korusun. Tırnaklarına taş değdirmesin rabbim. Öbür kafirleri de Allah bildiği gibi yapsın. Yavrularımızın başını yiyorlar. Cenabı Allah da onların başını yesin” dedi.

‘BURAYA GELİNCE MUTLU OLUYORUZ’

Zeytindalı Harekatı’nda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Recep Çetin’in babası Eyüp Çetin, neredeyse her gün oğlunun mezarına ziyarete geldiğini söyledi. Mezarlığa geldiğinde kendisini mutlu hissettiğini anlatan Eyüp Çetin, “Oğlum 2018'de Zeytindalı Harekatı’nda, Afrin'de şehit düştü. Evliydi, bir kızı var şimdi üç yaşında. Şehit düştüğünde 40 günlüktü çocuğu. Vatan sağ olsun diyelim. Bu bayram yine buruk geçecek. Arife günü geldik yine, oğlumuz yok. Vatan sağ olsun, Allah şehitliğini kabul etsin. Her bayram değil her gün, her sabah geliyoruz. Buraya gelince mutlu oluyoruz ama hüzünlü mutlu oluyoruz. Buraya gelemeyince yapamıyoruz. Her bayram olduğu gibi bu bayram da hüzünlü geçecek. Allah tüm şehit analarına, babalarına sabır versin” şeklinde konuştu.

Odunpazarı ilçesine bağlı Vişnelik Mahallesi’nde yer alan Hava Şehitliği’ne ziyarete gelen şehit yakınları da mezarları temizleyip, dua okudu.

SAMSUN
Samsun'da uygulama noktasında polisin 'dur' ihtarına uymayan otomobil sürücüsünü kovalarken motosikletten düşen ve kaldırıldığı hastanede şehit olan yunus polisi Adem Keskin’in (33) ailesi, evlatları olmadan geçecek ilk Ramazan Bayramı'nın hüznünü yaşıyor. Polis şehitliğinde oğlunun mezar taşına dokunan Ayşe Keskin, "Oğlum sen soğuğu değil sıcağı severdin. Kuzum benim" diyerek gözyaşı döktü.
Kaza, 8 Ağustos 2020'de Atakum ilçesinde meydana geldi. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı motosikletli yunus ekibinin denetimi sırasında, bir otomobil sürücüsü polisin 'dur' ihtarına uymayarak kaçtı.

Sürücüyü yakalamak için takibe başlayan yunus polisi Adem Keskin, motosikletin hakimiyetini kaybetti. Kontrolden çıkan motosiklet devrilirken, metrelerce sürüklenen Keskin ise ağır yaralandı. Keskin, kaldırıldığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Bekar olan Keskin'in acı haberi, ailesi ve görev arkadaşlarını hüzne boğdu. Adem Keskin, daha önce yapılan bir uygulamada yine 'dur' ihtarına uymayıp kaçan bir sürücüyü, kaza yaparak alev alan aracından kurtarmıştı.

‘KUZUM BENİM’

Keskin ailesi evlatları olmadan geçecek ilk Ramazan Bayramı'nın hüznünü yaşıyor. Şehit Keskin'in ailesi ve mesai arkadaşları, Samsun Kıranköy Mezarlığı'ndaki 'Polis Şehitliği'ni ziyaret etti. Şehidin 1,5 yaşındaki yeğeni Yağız Ali Olgun dayısının mezar taşını öptü. Ziyarette duaların ardından oğlunun mezar taşına dokunan annesi Ayşe Keskin, "Oğlum sen soğuğu değil, sıcağı severdin. Kuzum benim" diyerek gözyaşı döktü.

BURSA
Bursa'da kısıtlamadan muaf tutulan şehit yakınları, Ramazan Bayramı arifesinde şehitlikleri ziyaret etti.
Siirt’in Eruh ilçesinde 1994 yılında şehit olan Yılmaz Halis’in babası Mustafa Halis (79), kısıtlamadan muaf tutulduklarını öğrenir öğrenmez şehitliğe geldiklerini ifade ederek, “Oğlum 1994’te şehit oldu.

Her bayram geliyoruz. Bu bayram da arife günü geldik bayramlaştık. Annesi ve ağabeyiyle geldik okuduk gidiyoruz. Gelmeden önce 155’i aradım bize serbest olduğunu söylediler” dedi.

Şehit Binbaşı Ufuk Rodoplu'nun annesi Nuriye Rodoplu da hüzünlü bayram geçirdiklerini anlatarak “Baktım izin vermişler bize ben de bayram ziyaretine geldim. Artık halim yok ama oğlumu yalnız bırakmak istemedim.

Her bayram geliyorum, arada da geliyorum. Vatan sağ olsun diyoruz. Diyecek başka bir şey yok.

Elimizden bir şey gelmiyor. Bu vatan, bu millet ve bizim rahatlığımız için onlar şehit oldu. Biz huzurlu yaşayalım diye” ifadelerini kullandı.

ORDU
Ordu'da Ramazan Bayramı arifesinde şehit yakınları, şehitlerin kabirlerini ziyaret etti. Şehitliğe gelerek dua eden şehit yakınları, duygusal anlar yaşadı.

Altınordu ilçesine bağlı Eskipazar Mahallesi’ndeki Garnizon Şehitliği’ni şehit yakınları ziyaret etti. Şehit aileleri ve yakınları, mezarları temizledikten sonra Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti. Şehit çocukları da babalarının mezarlarının başında dua okudu. Duygusal anların yaşadığı ziyaretlerde bazı şehit yakınları gözyaşlarını tutamadı.

'KARDEŞİME KAVUŞMAYI ÇOK İSTİYORUM'

Mardin'de teröristlerce yola döşenen uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu 2010'da şehit düşen Uzman Çavuş Zeki İnan’ın kız kardeşi Vicdan Çiçek, kardeşini çok özlediğini belirterek, "Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. Kardeşimi çok seviyorum her şeyden önce. Allah mekanını cennete kavuştursun. Vatanımızın birliği bozulmasın, dünyamızın huzuru bozulmasın. İnsanlar her yerde mutlu yaşasınlar istiyorum. Kardeşime kavuşmayı çok istiyorum. Çok özledim onu. Milletimizin, vatanımızın, bayrağımızın değerini bilelim. O kadar rahat yaşıyoruz ki, bütün dünya kan revan içindeyken biz ülkemizde huzur içinde yaşıyoruz. Bunun değerini bilelim istiyorum. Gafletten uyanalım istiyorum. Her şey için çok geç olmasın" dedi.

'HER ZAMAN İÇİMİZDE'
Irak’ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde 4 yıl önce PKK'lı teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Sefa Kabakkaya’nın ablasının kayınvalidesi Gülbahar Biçer ise, "Her zaman hüzünlüyüz. Her zaman duacıyız. Allah’ım onları başımızdan eksik etmesin. Biz onların sayesinde burada yaşıyoruz. Çok acı bir şey. Onlar bizim sadece bir bayramda değil, her zaman içimizde, kalbimizde. Ama yapacak bir şeyimiz yok. Sadece dua ediyoruz" diye konuştu.
'ACISI DÜN GİBİ İÇİMİZDE'

Şehit Erdal Demir’in babası Adem Demir de, "İçimiz çok yanık. Oğlum 2001 yılında şehit oldu. Daha dün gibi içimizde acısı var. Bu da Allah'ın yazısı. Her bayram böyleyiz. Devletimize şükürler olsun. Bize şehit babası olarak bakıyorlar" dedi.

ANTALYA
Antalya Büyükşehir Belediyesi Uncalı Mezarlığı içindeki Antalya Garnizon Şehitliği'nde belediye işçileri, şehit mezarlarını yıkayıp topraklarını suladı. Şehitlikteki her şehit mezarının başına Türk bayrağı dikildi.

Sabah erken saatlerden itibaren şehitliğe gelen şehit yakınları, dualar okuyup şehit mezarlarına çiçekler bıraktı. 1994'te şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Kahraman Çelikbaş'ın ailesi de şehidin mezarı başında dua okudu. İl Müftülüğü tarafından görevlendirilen hoca eşliğinde dua okuyan aile, mezarın etrafını temizleyip yanlarında getirdikleri karanfilleri toprağın üzerine bıraktı. Şehit babası, oğlunun adını her gördüğünde hüzünlenip içindeki ateşin alevlendiğini söyleyerek, konuşmak istemediğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS