Arınç: AK Parti teşkilatı her an hazır olmalı

Arınç: AK Parti teşkilatı her an hazır olmalı

Bülent Arınç, 2019 yılında yapılacak olan seçimlere değinerek, partililere her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olma çağrısı yaptı.

TBMM eski başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ve ağabeyi Ümit Doğay Arınç ile birlikte Ak Parti Manisa İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftar programına katıldı. Tevfik Lav Tesisleri'ndeki iftarda Ak Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Recai Berber, Uğur Aydemir, AK Partili ilçe başkanları, belediye başkanları ile partililer katıldı. 


Bülent Arınç: Bu parti Tayyip’in partisi değildir


'Zafer sarhoşluğu içerisine düşmeyecek'


Türkiye'nin şu anda bir imtihandan geçtiğini ve bu imtihandan geçmesi için parti teşkilatlarının sıkı bir şekilde çalışması gerektiğinin altını çizen Arınç, "Dolayısıyla zor günlerdeyiz. Ama bu zor günleri aşacağız. İktidara geldiğimizde de farklı zorluklar vardı. Ama hamdolsun çok başarılı olduk. Bugün de bir imtihanın içerisindeyiz. Bu imtihanlardan da başarıyla çıkmak Allah'ın izniyle mümkün olacak. Şartı nedir, teşkilatımız dipdiri olacak. Zafer sarhoşluğu içerisine düşmeyecek. Her gün görevini en güzel şekilde hatırlayacak. Herkese ulaşacak. Herkesle el sıkışacak ve kucaklaşacak. Ramazan ayı bunlardan bir fırsattı. Bunun kadrini bilelim. Aramızdaki kırgınlıklar, küskünlükler varsa bunları giderelim. Bir yanlışlığımız varsa söyleyin ve onu da düzeltelim. Herkesle el sıkışırsanız, ama 'Nasıl olursa olsun biz iktidar olacağız' sarhoşluğuna girmeden bunu yaparsak, belediye seçimlerini de alırız, Allah'ın izniyle bütün seçimlerde muvaffak oluruz. Türkiye'de artık Ak Parti bir markadır. Bir güçtür. Yaptığı hizmetlerle de bir zafer madalyası takmıştır" diye konuştu.


'AK Parti teşkilatı her an hazır olmalı'


2019 yılında yapılacak olan seçimlere değinerek, partililere her an seçim olacakmış gibi hazırlıklı olma çağrısında bulunan Arınç şöyle konuştu:


"7 Haziran'daki sonuçlar bize hiç tahmin etmediğimiz bir şekilde 5-6 ay sonra başka bir seçimi getirdi. Taşlar yerine oturdu. Ak Parti tekrar tek başına iktidara geldi. 2016 yılında olduğumuza göre, bundan sonra 3 yıl kaldı diyoruz. Umut ederim ki böyle olsun. Ama 'hazır ol cenge, eğer istersen sulhu selah' atalarımız böyle demiş. Cenk edecek halimiz yok, silahlanacak halimiz yok, elde kılıç kalkan yola düşecek halimiz yok. Eskiler böyle demişler. Barış istiyorsan güçlü olacaksın. Güçlü, kuvvetli olacaksın, senden korkacaklar ve ilişmeyecekler. O yüzden 2019'a kadar önümüz çok rahat diye bakalım ama takvime göre, her an da seçim olabilirmiş veya seçim benzeri bir şey yapılabilirmiş, bir referandum gündeme gelebilirmiş, Türk siyasi tarihinde bugüne kadar karşılaşmadığımız herhangi bir demokratik bir yarış olabilirmiş gibi kendimizi her han hazır tutmamız lazım. 3 ay, 5 ay veya 1 sene sonra seçim olacak mı olmayacak mı diye papatya falı tutmak yerine teşkilatını adam gibi yukarıdan aşağıya adeta makinenin dişliler gibi doğru çalışması lazım. İl, ilçe, belediye başkanlarımız hepsi bir disiplin içerisinde, hepsi her han her bir görevi hazır şekilde bir seçim ve yarış hazırlığı içerisinde olmamız lazım."


Arınç konuşmasında, Türkiye'nin geçmişten çok farklı tecrübeler yaşadığını belirterek, İngiltere'nin AB'den çıkmak için yaptığı referanduma değindi. Arınç, "Bunu şunun için söylüyorum. Çünkü Türkiye geçmişten çok farklı tecrübeler yaşamaya başladı. Olabilir. Mesela kim derdi ki AB'de de İngiltere günün birinde bana 'Allah ısmarladık' diyecek. AB kurulurken kimsenin aklına böyle bir şey gelmemişti. Ama bugün kara kara düşünüyorlar. Hatta bir referandum yapalım diye eğlencelik bir iş çıkardıklarını zannedenler, sonra gördüler ki yüzde 52 'Tuh biz ne yaptık' demeye başladılar. Yani AB'nin 27-28 üyesinden eksilmeler başlarsa, gücü zayıflarsa, ekonomi bakımından zor bir duruma girecek olursa, dünya farklı dengelerin içerisinde de olabilir. Elimizin ulaşmadığı yerlerden, aklımızın ermediği işlerden sorumlu değiliz. Ama kendi işlerimizden sorumluyuz" dedi. 


'Bizim de bu işi başarıya götürmemiz gerekir'


Terörle mücadele konusunda akılcı bir şekilde davranılması gerektiğinin altını çizen Arınç, "Her gün canımızı acıtan, kanımızı döken, uykularımızı kaçıran bir terör var. Bunlarla bir mücadele yapılıyor. Temmuz'dan bu yana 8 bin terörist etkisiz hale getirildi diyoruz. 6-8 ayda sadece 8 bin tanesi etkisiz hale getirilmiş. Dışarıdan hala girişler var, içerden hala dağa çıkışlar var. Bir yerde, bir şeyler beklendiği gibi üstü örtülmeye çalışıldığı gibi gitmiyor. O zaman problemin esasına inecek bu işi terörle ve teröristle mücadele noktasında akılcı bir şekilde yapmak zorunda kalacağız. Çok şükür bugün güvenlik güçlerimiz hayatlarını hiçe sayıyorlar, her sabah göreve şahadet şerbeti içecek gibi gidiyorlar, pırlanta gibi Anadolu evlatları bu memleket için kanlarını ve canlarını veriyorlar. Bizim de bu işi başarıya götürmemiz gerekir. Ekonomik durumumuzu çok daha güçlü yapmamız gerekir" dedi. 


'Ekonomimizin gücünden bir gram eksilmemelidir'


Türkiye'nin gücünün düşmemesi için ekonominin güçlü olması gerektiğinin altını çizen Arınç, "Ekonomimizin gücünden bir gram bile eksilmemelidir. Bununda üzerinde durulması gerekir. Emekli bir siyasetçi olarak Ankara'da cumaları cami cami geziyorum. Teravileri her akşam başka bir semtte kılıyorum ve milletle konuşuyorum. 'Ne düşünüyorsunuz, nasıl gidiyor, nasıl görüyorsunuz' diye onlarla konuştuğum zaman Ramazan öncesi esnaf lokantalarında da yemek yiyorduk. Yine aynı sorular sorarak, aldığım notları arkadaşlarıma iletiyorum. Türkiye'de gerçekten yatırımcıyı cezbedecek, tasarruf imkanlarını artıracak bir ekonomik yapılanmaya ihtiyaç var. Suriye, Irak o bağlamda yapılanlar Türkiye'nin güvenliğini doğrudan tehdit ediyor. Hükümetimiz bütün gücüyle müdahil olmaya çalışıyor ve elinden geleni yapıyor" dedi. 


Arınç konuşmasının ardından, AK Partili Manisa milletvekilleriyle birlikte iftar programından ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS