Arınç: "Suruç'ta neden HDP'li yönetici yoktu?

Arınç: "Suruç'ta neden HDP'li yönetici yoktu?

Arınç: "Suruç'ta neden HDP'li yönetici yoktu?

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, tartışılacak bir iddiayı da gündeme taşıdı. "Suruç'ta ölenlerin arasında ne belediyeden bir yetkili var, ne de HDP yöneticileri var. Bunların o topluluk içine özel olarak sokulmadığı, uzakta bırakıldıkları da ayrı bir istihbarat konusudur" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Suruç saldırısının ardından yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suruç'taki bombalı saldırıya değinen Bülent Arınç HDP'yi çok sert ithamlarla eleştirdi. "Suruç'taki bombalı saldırılar sırasında neden HDP'li yöneticiler yok?" diye soran Arınç, çok tartışılacak bir iddiayı gündeme taşıdı.

Bülent Arınç'tan Suruç ve Adıyaman açıklaması!

 

Polisin ikinci bir arama yapmasına belediye yetkilerinin 'burası güvenlidir' diyerek izin vermediklerini söyleyen Arınç, 'polis neredeydi' diyenleri şu sözlerle eleştirdi;

"Otobüslerle gelmiştir bu insanlar, masumane bir amaçla geldiklerini biliyoruz. Yani Kobani'yle dayanışma içinde olacaklar, bu şiddet içermeyen bir gösteridir, bizim de kabulümüzdür. Sadece otobüslerden indikleri zaman polis arama yapmak istemiştir, kendilerinin de müsadesiyle arama yapılmıştır. Sadece birkaç tanesi polis merkezine davet edilmiş, kimlik tespitinin ardından onlar da serbest bırakılmıştır. Sonra Suruç Belediyesi'nin Amara Kültür Merkezi'ne girmişledir. Orası korunaklı bir yerdir, duvarları vardır. Polis 'Aradan zaman geçti, tekrar arama yapalım' dediğinde belediye görevlileri kesinlikle izin vermemişlerdir. 'Burası bizim bölgemizdir, güvenlidir' demişlerdir.

Sonra da o grubun arasında giren birisi, sırtını ağaca da yaslamak suretiyle hem kendi hayatına hemde 32 canımızın hayatını kaybetmesine yol açan eylemi yapmıştır. İlk aramada olmayan bu kişi, bu belediyenin bahçesine nasıl girmiş, bu açıklamayı yapan insanların arasında nasıl sızmış, bu patlayıcıyı nasıl patlatmıştır? Amara Kültür Merkezi'nde güvenlik kameralarının 10 aydır çalışmadığı yerde belediye arama yapılmasına izin vermiyor. Ölenlerin arasında ne belediyeden bir yetkili var, ne de HDP il ve ilçe yönetileri var. Bunların o topluluk içine özel olarak sokulmadığı, uzakta bırakıldıkları da ayrı bir istihbarat konusu. Şimdi bütün bu soruların cevaplarını bulacağız. Halbuki bütün kayıtlar gösteriyor ki Suruç'ta her gün en az 3 gösteri yapılıyor. Ve hepsini yapanlarda HDP'nin yöneticileri. Acaba bu grubun içine neden gelmediler, neden katılmadılar? Neden orada yoklardı?"olmasını rica ediyorum. Hükümetimiz görev başında."