Arınç'tan Demirtaş'a yönelik sert suçlama

Arınç'tan Demirtaş'a yönelik sert suçlama

Arınç'tan Demirtaş'a yönelik sert suçlama

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren ve bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu eden birisi değildir. Buna yürekten inanıyorum. Dilerim ki bu noktadan sonra bu süreci baltalayacak hareketin içerisinde olmasın" dedi. "O, şimdi, önümüzdeki seçimler için iyi, verimli bir proje gibi görünüyor. Bu proje üzerinde Türkiye'de çalışanlar var" iddiasında bulunan Arınç, Çözüm Süreci'yle ilgili açıklanan metne ilişkin ise "Bizim önümüze getirilen metin ve kabul etmemiz istenen metin, okunan metin değildir" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında yaptığı açıklamada, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"PKK'ya silah bırakma çağrısından sonra, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'hükümetin uygulamaları umut vadetmiyor, müzakere tam başladı demek için erken, bu 10 madde tartışılmalı' açıklamaları yaptı. Bu açıklamaları nasıl okuyorsunuz? Demirtaş'ın sizin hakkınızdaki açıklamalarını ve HDP Milletvekili Pervin Buldan'ın, 'Sayın Arınç'a selam olsun' tweet'i attı, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Çözüm Süreciyle ilgili 'İç Güvenlik Paketi'nin bir engel olduğu' ifade ediliyor. İç Güvenlik Paketi, Bakanlar Kurulunda gündeme geldi mi, bir yumuşama söz konusu mu" sorusu üzerine, Arınç, geçen Cumartesi,
İstanbul'da HDP milletvekilleri ile bakanların 10 maddelik bir açıklama yaptıklarını hatırlattı.

Açıklamada, özetle: 'Bahar aylarında PKK'nın kongresini toplayarak, silahları bırakma çağrısı yapmasının" ifade edildiğini aktaran Arınç, "Bu aşamada bir tarafın görevi buyken, bir tarafta da anayasal bazı değişikliklerin yapılması ve yine spesifik olarak değil ama genel anlam itibarıyla bazı hususların da tartışmaya açılması istenmektedir. Bu her iki tarafça makul görüldüğüne, mutabakat içinde olunduğuna göre bunların açıklanması da elbette bu süreçte önemli bir noktadır" diye konuştu.

Abdullah Öcalan'dan ikinci çağrı...

Abdullah Öcalan'ın mesajının, 2013'ün Nevruz'unda milletvekilleri tarafından okunduğunu, bunda, "artık silahların duracağının, fikir ve siyasetin konuşulacağının, daha sonra çekilme sürecinin başlayacağının" ifade edildiğini hatırlatan Arınç, şöyle devam etti:

"Çok büyük terör olayları yaşanmadı"

"Tabii 2013'teki bu noktadan, şimdi iki yıl sonra böyle bir noktaya gelinmiş bulunuluyor. Bir defa iki yıllık bir gecikme var denebilir. Çünkü bu iki yıl içerisinde geri çekilme, silah bırakma ve diğer gelişmeler olmadı. Maalesef silahları ellerinden bırakmadılar, sembolik biraz dışarıya çıkmanın ötesinde de buna itiraz ettiler, 'Silah bizim için güçtür, bunu da bırakmayacağız' dediler. Çok büyük terör olayları yaşanmadı, kan dökülmedi, karakol baskınları olmadı, mayınlar patlamadı. Biz bunları hep olumlu olarak gördük ama bunun yanında kamu güvenliğini bozan başka olaylar yaşanmaya başladı ve sonunda 6-7 ay kadar önce, artık kısmen Kobani olaylarını bahane ederek, kısmen başka sebeplerle mahalleleri kurtarılmış bölge haline getirmek, insanları öldürmek, insanların evlerine tecavüz etmek... Çocukların ve kadınların zarar gördüğü birtakım artık sosyal patlama veya olay da diyemeyeceğimiz, toplumsal olay da diyemeyeceğimiz doğrudan
terör olayları az da olsa kendini göstermeye başladı."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte CHP'nin İstanbul aday adayları

"Ben, hükümetimizin kararlılığını temsil ediyorum"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevi aldığı günden itibaren önce kamu düzeni ve güvenliğini esas gördüğünü belirten Arınç, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelecek hiçbir tehdit, bizim için çözüm Süreci anlamına gelmez. Yani, bunların hepsini yapabilirler, biz de Çözüm Süreci'ni düşündüğümüz için gözümüzü kapatamayız. Böyle bir şey yok. Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir şey yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'den "İç Güvenlik" için yeni adım

"Çözüm Süreci'nde bizim partnerimizdir"

Terör eylemleri, toplumsal olaylardaki şiddet bittikten sonra çözüm Süreci'nin konuşulabileceğini söyleyen Arınç, şunları kaydetti: "Elinde silahla yolları kesenlerin, kimlik kontrolü yapanların, çadırlarda insanlara ceza kesmeye kalkanların, kaçırılıp götürülenlerin, yakılan iş makinelerinin, TOMA'ların içerisine atılan molotoflarla polislerin yüzde 80 yanmasına yol açanların, Çözüm Süreci'yle 'Gelin oturalım, konuşalım' denmesini kimse beklemesin. Hükümetimiz bu konuda kararlıdır, ben de hükümetimizin bu konudaki kararlılığını temsil ediyorum. Kimseyle şahsen alıp veremeyeceğimiz hiçbir şey yok. Biz milletvekiliyiz, milletvekilleriyle de ilişkimizin iyi olmasını isteriz. Kaldı ki HDP legal bir partidir, parlamento içinde yer almaktadır ve Çözüm Süreci'nde bizim partnerimizdir. Partnerimizle iyi ilişkiler kurmak ve onlarla Çözüm Süreci konusunda müşterek, dürüst bağlamda çalışmayı hepimiz arzu ederiz. Bu HDP milletvekillerinin pek çoğuyla da şahsi, iyi ilişkilerimizin olduğunu herkes bilmelidir. Parlamento dışında olanlarla da iyi
arkadaşlık ilişkilerimizin olduğunu herkes bilmelidir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TSK, keskin nişancıların nasıl yetiştirildiğini gösterdi

"Çözülme süreci değildir"

Hükümette 2009'dan bu yana bulunduğunu, 6 yıldan bu yana Çözüm Süreci'ni en çok savunanlardan birisi olduğunu dile getiren Arınç, "Çözüm Süreci'nin, Türkiye için olmazsa olmaz bir netice hasıl etmesini beklerim. Çünkü terörün sona ermesi, akan kanların durması, ebedi kardeşliğimizin yeniden kazanılması bizim hedefimizdir. Ama birilerinin beklediği ve ümit ettiği gibi Çözüm Süreci, çözülme süreci değildir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin birliğini ve dirliğini istediklerini, insanları anlamaya çalıştıklarını, temel anayasal hakların ne yüksek oranda tanınmasını arzu ettiklerini vurgulayan Arınç, kendisine bağlı ve diğer kurumlarda, bugüne kadar yapılan her şeyi, herkesin çok iyi bildiğini ve takdir ettiğini söyledi.

"Görüşmeye bir daha gidemeyenler var"

Bugüne kadar HDP'li milletvekillerinin hiçbirinin, kendisini, Çözüm Süreci'ni engellemeye çalışmakla itham etmediğini belirten Arınç, hepsinden övgü ve anlayış gördüğünü anlattı.

"Müsaade ederseniz, hükümet sözcülüğü veya başbakan yardımcılığı sıfatımın dışında, iki tane isimden bahsettiniz, onlara iki cümle söylemek isterim" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cumartesi günkü açıklamada, üç HDP'li milletvekili var, onlara, ben teşekkür ediyorum. Onlar samimi olarak Çözüm Süreci konusunda ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu kişiler aynı zamanda İmralı Adası'na giden görüşme heyetinin içerisinde de iki yıldan beri yer alıyorlar.

"Görüşmeye gidip de bir daha gidemeyenler de vardır"

Görüşmeye gidip de bir daha gidemeyenler de vardır: Kim olduklarını az, çok tahmin edersiniz. Niye gidememişlerdir, gelmelerini kim istememiştir, hangi sebeplerle bu soğukluk veya sıcaklık söz konusudur, ben bunları bilirim. Çünkü bu süreci yakından takip eden, görevi icabı istihbaratın verdiği bilgiler yanında, çok özel bilgilere de sahip bir insanım ben. 6-7 Ekim olaylarından sonra Sayın Demirtaş'ın oradaki tutumunu da eleştirdiğimde yine bazı konuları istemeyerek de olsa gündeme getirmiştim. Bunlara henüz cevap alabilmiş değilim.

"Demirtaş, Çözüm Süreci konusunda..."

Bugün, o üç tane arkadaşımıza, içlerinde Pervin Buldan da var, sağolsun bana selam göndermiş, ben de 'Aleykümselam' dedim, ona da birkaç cümle söyleyeceğim: Demirtaş, Çözüm Süreci konusunda, iyi niyetli çaba gösteren ve bu sürecin başarıya ulaşmasını arzu eden birisi değildir, buna yürekten inanıyorum. Bana ulaşan bilgilerin gerçekliğini çok iyi bildiğim için bunu söylüyorum. Dilerim ki bu noktadan sonra bu süreci baltalayacak hareketin içerisinde olmaz. O, şimdi, önümüzdeki seçimler için iyi, verimli bir proje gibi görünüyor. Bu proje üzerinde Türkiye'de çalışanlar var. Ben 40 yıldır siyasetin içindeyim, hangi projelerin kimler tarafından parlatıldığını, siyasete sürüldüğünü, ne yapılmak istendiğini az çok tahmin ederim. Bu proje sadece Demirtaş'ın şahsında değil, içinde kızıl yıldızı barındıran Vatan Partisi için de bir noktadır, bir başka parti için de bir noktadır."

En büyük engel egosu"

"Düşünebiliyor musunuz AK Parti'nin kuruculuğunu, başbakan yardımcılığını yapan, imam hatip mezunu olmasıyla Milli Selamet Partisi zamanından bu yana bu çizgiden sapmamış bir insan, şimdi Doğu Perinçek'le Suriye'ye Esed'i ziyarete gidebiliyor" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"Adalet Partisinde, Anavatan Partisinde en önemli görevlerde bulunmuş, meclis başkanvekilliğini yapan ve sonunda Parlamenter Birliği Başkanlığımızı da deruhte eden birisi, Doğu Perinçek'in partisinde boy gösterebiliyor. Yine AK Parti'de ikinci adamlıktan, bugün HDP'de adaylık noktasına giden bir başkasından da bahsedebiliriz. Bir proje var, bu benim şahsi görüşümdür. Bu proje içerisinde birileri küçültülmeye çalışılır, birileri büyütülmeye çalışılır ama sonunda milletin dediği olur. Ben kendisinin başarılı bir siyasetçi olacağını düşünüyorum sadece en büyük engelin egosu olduğunu söylemiştim.

"Çatma kaşlar, sıkıntı, öfke ve nefret"

Şimdi sizlere söylüyorum ki bunu HDP içinde ve dışındaki arkadaşlarım da teslim edeceklerdir; Çözüm Süreci'ne bugüne kadar ne kadar engel çıkarılmışsa, bunlardan sorumlu olanların en başta geleni Selahattin Demirtaş'tır. Bundan sonra da bu ismi telaffuz etmek veya bunun üzerinde konuşmak niyetinde değilim. O yüzden bana Antalya'dan bir şekilde çatarken, yaptığı konuşmayı tekrar televizyonlardan izleyin. İstanbul'da konuşuluyor, herkes gayet memnun bir şekilde açıklama yapıyor, Sayın Demirtaş'ın bir saat sonraki yüz ifadesine bakın, çatma kaşlar, sıkıntı, öfke ve nefret. Bunları çözebilecek noktadasınız ama olan olmuştur.

Çözüm Süreci'nde iyi niyetli çabalar gösteren insanlar, anlayışla akılla rasyonel bir karar vermişlerdir ve bu karar artık 10 madde üzerinde sadece değil, geçtiğimiz Temmuz ayında Parlamento'dan çıkardığımız kanunla uygulanabilir bir noktaya gelmiştir. Önümüz seçimdir, anayasal çalışmaları elbette yeni seçimden sonra yapacağımız anayasa içinde değerlendiririz, mevzuat çalışmalarını da hiç geciktirmeden, yasal veya idare tedbirlerle mutlaka alırız. Verdiğimiz sözler var, bunların bilincindeyiz."