Artvin Cerattepe'de polis bölge halkına müdahale etti

Artvin Cerattepe'de polis bölge halkına müdahale etti

Artvin'de, madencilik faaliyeti yapılması planlanan Cerattepe bölgesine giden yolu kapatan, maden şirketi yetkilileri ve iş makinelerinin bölgeye geçişine izin vermeyen gruba, güvenlik güçleri müdahale etti.

Artvin Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki "Bakır ve Açık OcakAltın İşletme Projesi" kapsamında, ilgili şirketin çalışmalara başlamak üzere işmakineleriyle maden sahasına çıkacağını duyan çevreci gruplar ve vatandaşlar, sabah saatlerinde Çamlık Mahallesi mevkisinde yaklaşık 200 araçla yolu kapattı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve bazı siyasi parti yöneticilerinin de bulunduğu grup, şirket yetkilileri ve iş makinelerinin geçişine izin vermedi.


Güvenlik güçlerinin aldığı tedbir sonrası, iş makineleri maden sahasına gitmek için hareket edince vatandaşlar tepki göstererek müdahalede bulundu. Polis, kendilerini durdurmak isteyen CHP milletvekillerini de kenara iterek yürüyüşüne devam etti ve yolu kapatan yaklaşık 300 kişilik grubun önüne geldi.


Vatandaşların yolu açmaması üzerine arbede çıktı. Bunun üzerine polis ekipleri, grubun üzerine yoğun şekilde biber gazı sıkmaya başladı. Bu sırada tepelerdeki vatandaşlar da polise taş attı. Polisin biber gazlı ve coplu müdahalesi sonrasında grup dağılarak tepelere kaçtı. Yaklaşık 15 dakika süren müdahale sonrasında sağlık görevlilerinin gazdan etkilenen çok sayıda kişiye müdahale etmesi için polis ekipleri geri çekildi.“Sadece İçişleri Bakanı'nı ikna edemedik"


CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, polisin gazlı müdahalesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Bütün bakanları ikna ettik. İçişleri bakanı Efkan Ala’yı ikna edemedik. ‘Vurun geçin’ demiş bakan. Herkes ikna oldu bir o ikna olmadı. Kendisine bir şey söylemiyorum buradan. Parlamentoya gidince kendisiyle görüşeceğim” dedi.Milletvekiline polisten ilk yardım


Polisin sıktığı biber gazından etkilenen CHP’li Uğur Bayraktutan, limon yardımıyla gazın etkisini azaltmaya çalıştı. Bu sırada bir polis memuru da eline su dökerek Bayraktutan’a yardımcı oldu. Araçların camları kırıldı


Bu arada atılan taşlar nedeniyle bölgedeki bir çok aracın camların kırıldı. İlk müdahalenin ardından yol halen trafiğe kapalı halde bulunuyor. Çevik kuvvet geri çekilirken, vatandaşlar da tepelerdeki bekleyişini sürdürüyor.


Valiye gittiler


CHP milletvekilleri Bayraktutan ve Karadeniz, Artvin Valiliği'ne gelerek Vali Kemal Cirit ile bir süre görüştü. Vali Cirit'in konuyu İçişleri Bakanlığı yetkililerine ileteceğini söylemesi üzerine bekleyişin devam ettiği belirtildi.


Esnaf tepki amacıyla kepenk kapattı


Bu arada, Artvin'de esnafın büyük bölümü, planlanan madencilik faaliyetine tepki amacıyla kepenk kapattı. İl merkezinde 10 işletme açık kalırken, 100'e yakın iş yerinin kapalı olduğu gözlendi. İş makinelerinin bekletildiği bölgede, yaklaşık 2 bin kişinin beklediği kaydedildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS