Artvin'de çevreciler zafer kazandı

Artvin'de çevreciler zafer kazandı

Artvin'de çevreciler zafer kazandı

Cerrattepe'de bakır madeni sahası için Rize İdare Mahkemesi ÇED raporuyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar Artvin'de büyük sevinçle karşılandı, gece sokağa dökülenler araç konvoyları oluşturdu, horonlar oynandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii'nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporuna da onay verdi.

Bölgedeki maden sahaları için 2007 yılında verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, gelişme sonrasında geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

Yürütmeyi durdurma kararı verildi

Dava kapsamında Temmuz ayında bölgede yapılan bilirkişi incelemesinin ardından Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Avukat Bedrettin Kalın, yürütmeyi durdurma  kararını beklediklerini belirterek, "Cerattepe'de yapılmak istenen bakır madeninin 20 yıllık geçmişi var. Yöre insanları yıllardır büyük bir mücadele veriyor. Sonuçta da bunun karşılığını aldılar. Ancak bu bir ara karar. Projenin tamamen iptal edilmesini bekliyoruz" dedi.

Avukat Kalın, Orman Bölge Müdürlüğü'nün yol genişletme çalışmaları nedeniyle ağaç kesimi yapmak istediğini ancak yörede nöbet tutan vatandaşların buna izin vermediğini hatırlattı, "ÇED raporun iptali yönündeki karar yöre insanlarına bir nebze de olsa rahatlama getirdi. Şimdi bunun sevinicini yaşıyorlar" diye konuştu.

Artvinliler coştu

Bu arada, Cerattepe için yürütmeyi durdurma kararın duyulmasının ardından dün gece Artvin'de sokağa dökülen yöre sakinleri araç konvoyları oluşturarak şehirde tur attı, horon oynayarak kararın sevincini yaşadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı