Artvin'e tüm giriş çıkışlar yasaklandı!

Artvin'e tüm giriş çıkışlar yasaklandı!

Artvin'e tüm giriş çıkışlar yasaklandı!

Artvin'in Cerrattepe bölgesinde yapılmak istenen madene karşı eylemler sürüyor. Maden protestosuna katılmak için bölgeye gidenler güvenlik güçleri tarafından engellendi. Gerginlik çıkması üzerine Artvin'e giriş çıkışlar yasaklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cerattepe'de maden karşı günlerdir eylemler yapılıyordu.

Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle madene alanına giden yolda eylem yapan gruplar dağıtıldı. İş makinaları bölgeye girip şantiye kurmaya başladı.

Çalışmalar sürerken İstanbul, Ankara başta olma üzere çok sayıda kişi otobüslerle Artvin'e gitti.

Cankurtaran Mevki'ne ulaşan yaklaşık bin kişilik konvoyun önü güvenlik güçleri tarafından kesildi.

Orman Genel Müdürlüğü'nden Cerattepe'de ağaç kesilmesi açıklaması

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da aralarında bulunduğu kalabalığın Artvin'e girişine izin verilmedi. Bunun üzerine bir grup, polis ve asker barikatını aşarak otobüslerle geçmeye çalıştı. Bu sırada polis ve askerlerle çevreci gruplar arasında arbede çıktı. Polis kalabalığa biber gazı ve copla müdahale etti.

CHP'li Nazlıaka, yaralanan genci hastaneye götürdü

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Artvin’in Cankurtaran mevkiinde polis ve askerin biber gazlı müdahalesi sonrasında kaçmaya çalışırken düşerek başını taşa çarpan Dilaver Kabasakal’ı aracına alarak Borçka Devlet Hastanesi'ne ulaştırdı.

Hastane önünde açıklama yapan Nazlıaka, Artvin’e gitmek isterken yolların kesildiğini belirterek, “Görevliler kendilerine böyle bir talimat geldiğini söylediler. İçişleri Bakanı Efkan Ala’ yı aradım, bu insanların tek amacının ormanına, toprağına sahip çıkmak olduğunu söyledim. Bakan, ‘Yapacağım bir şey yok. Böyle bir talimat verdik' dedi. 2.5 saat boyunca kar ve tipi altında bekledik. Soğuk havada çaresizce bekleyenleri yalnız bırakamadım. Bana, ‘Siz geçebilirsiniz’ dediler ama ben onları yalnız bırakmadım. Maalesef bir müdahale oldu. Yolu kapatmak haksız ve hukuksuz bir uygulamaydı" dedi.

Müdahale ardından çekilen grubun bölgedeki gergin bekleyişi sürüyor.

Cerattepe'de maden şirketi, "yer tahsis izni" olmadan çalışmalara başlamış

Artvin Valiliği ise, kente giriş ve çıkışlara yasak getirdi.

Rize ve Erzurum yönünden kentte gelmek isteyen kişiler araçlarla yolda kaldı, uzun konvoylar oluştu. Grubun Cankurtaran Mevki'ndeki bekleyişi de sürüyor.